Czy miedź to dobry materiał do centralnego ogrzewania?

Dobór materiału to jeden z najważniejszych czynników prawidłowo działającego centralnego ogrzewania. Każdy, kto planuje tego typu inwestycję, na pewno ma szereg wątpliwości, czy wybrany przez niego materiał nie skoroduje, czy nadaje się do wody pitnej, czy wytrzyma wysoką temperaturę oraz czy będzie trwały i solidny, tak jak w założeniu ma być całe centralne ogrzewanie. Porady fachowców dotyczące rur miedzianych z pewnością pomogą nam podjąć ostateczną decyzję.

Wybór materiału powinniśmy uzależnić przede wszystkim od rodzaju instalacji, która ma być u nas wykonana oraz od maksymalnej temperatury, jaką może osiągnąć płynąca w rurach woda. Jeśli planujemy zamontowanie kotła grzewczego, musimy liczyć się z tym, że temperatura wody może przekroczyć nawet90°C. W tym przypadku idealnym materiałem będzie właśnie miedź.

Jakie właściwości posiada miedź?

Rury z miedzi są odporne na korozyjne działanie zimnej i ciepłej wody, nieutlenionych kwasów, a także na wpływ promieni UV i zmiany temperatury. Rury z miedzi nie ulegają starzeniu, poza tym cechuje je duża trwałość, a przy tym stosunkowo mały ciężar. Ułatwia to więc montaż oraz przyspiesza oczekiwanie na sprawnie działające centralne ogrzewanie. Porady związane z instalacją przedstawią nam specjaliści, gdyż jest kilka szczegółów, na które należy zwrócić uwagę, aby wszystko działało zgodnie z planem.

Rury z miedzi stosuje się nie tylko w instalacjach centralnego ogrzewania, w ogrzewaniu podłogowym, gazowym, jak również w instalacji ciepłej i zimnej wody użytkowej. Choć przepisy nie określają dokładnie, w których instalacjach stosować poszczególne rodzaje rur, to jednak przyjęto postępowanie według zasad:

  • rury twarde stosujemy zazwyczaj w instalacjach gazowych, są one bowiem bardzo wytrzymałe pod względem mechanicznym, dlatego mogą być wykorzystane tam, gdzie narażone są na uszkodzenia;
  • rury miękkie stosowane są najczęściej w ogrzewaniu podłogowym i ściennym; przede wszystkim dlatego, że posiadają dużą plastyczność, łatwo je formować i wyginać; rury miękkie muszą być zabezpieczone osłoną lub otuliną chroniącą przed uszkodzeniem mechanicznym, ale o tym z pewnością poinformują nas fachowcy, którzy będą zakładać nam centralne ogrzewanie. Porady praktyczne czy dotyczące sposobu połączeń również zostawmy w ich rękach;
  • na rynku dostępne są również rury półtwarde, ale są one stosowane dość rzadko.

 

Miedź warto zastosować również wtedy, gdy zależy nam na tym, aby instalacja była estetyczna. Cienkie miedziane rurki wyglądają zdecydowanie lepiej, niż rury z kolorowego tworzywa, zwłaszcza, gdy poprowadzone zostały po wierzchu ścian.

Miedź to materiał, z którego często wykonywane jest centralne ogrzewanie. Porady dotyczące wyboru tego właśnie materiału z pewnością rozwieją wiele naszych wątpliwości i pomogą podjąć decyzję. Jednak nad samym rozwiązaniem technicznym lepiej samemu się nie zastanawiać, tylko pozostawić je sprawdzonym, autoryzowanym instalatorom.