Ekspert Franke radzi nam czym się kierować i na co zwracać uwagę przy wyborze zlewozmywaka i baterii do kuchni.

Wybór zlewozmywaka jest kwestią bardzo indywidualną, gdyż nie ma idealnych rozwiązań pasujących do wszystkich kuchni. Każda osoba stojąca przed wyborem nowego zlewozmywaka musi sama przeanalizować swoją sytuację, potrzeby, możliwości i styl życia, aby zdecydować się na takie rozwiązania, dzięki którym praca w kuchni będzie przyjemnością, a przestrzeń w pomieszczeniu optymalnie wykorzystana.

Przede wszystkim musimy dokładnie określić ile czasu spędzamy  w  kuchni, czy dużo gotujemy, czy mamy zmywarkę lub zamiar zainstalowania urządzenia.  Odpowiadając na te pytania, uzyskamy jednocześnie odpowiedź jakiego zlewozmywaka potrzebujemy: ile komór powinien mieć i czy potrzebny jest model z ociekaczem, czy bez.  Dla osób, które wyposażają kuchnię w zmywarkę, wystarczy zlewozmywak jednokomorowy.  Zlewozmywak dwukomorowy przyda się tym, którzy zmywają naczynia ręcznie, pod warunkiem, że dysponują przestrzenią. W mniejszych kuchniach sprawdzi się zlewozmywak jednokomorowy z ociekaczem.

Przygotowując projekt kuchni, planując rozkład urządzeń i mebli, musimy wygospodarować również przestrzeń na zlewozmywak. Wybór zlewozmywaka zależeć będzie także od powierzchni kuchni i stylu w jakim została urządzona.

Styl kuchni jest jednym z najistotniejszych czynników przy wyborze zlewozmywaka.  W kuchniach urządzonych w stylu nowoczesnym i minimalistycznym doskonale komponują się zlewozmywaki wykonane ze stali szlachetnej, pasujące do stalowych urządzeń AGD. Jest to wzornictwo ponadczasowe, więc z pewnością okaże się trafnym wyborem dla osób, które nie chcą eksperymentować urządzając swoją kuchnię. Inną ciekawą propozycją do kuchni nowoczesnych, szczególnie do wnętrz utrzymanych w biało-czarnej kolorystyce, będą zlewozmywaki szklane.
Młodzi, dynamiczni, szukający nowych rozwiązań powinni zwrócić uwagę na zlewozmywaki wykonane z innowacyjnego materiału Tectonite. Są one bardzo odporne na zniszczenie, łatwe w montażu, a nowoczesne wzornictwo i atrakcyjna cena będą z pewnością ważnym argumentem podczas podejmowania decyzji. Zlewozmywaki z fragranitu  to ważna część w ofercie firmy Franke. Tutaj znajdą coś dla siebie  zarówno zwolennicy klasycznego, jak i minimalistycznego wzornictwa. Są trwałe, eleganckie, dostępne w kilku kolorach, więc nie trudno będzie dobrać odpowiedni  odcień do kuchni.  Osoby, które decydują się na zlewozmywaki granitowe w stylu klasycznym wybierają najczęściej odcienie takie jak beżowy, orzechowy, brązowy i biały. Miłośnicy nowoczesnego wzornictwa powinni zwrócić uwagę na komory do podbudowy wykonane z fragranitu, szczególnie popularne  w kolorach takich jak grafitowy i czarny onyx.   Zlewozmywak Mythos Fusion jest propozycją jedyną w swoim rodzaju ponieważ łączy w sobie elementy klasyczne i nowoczesne – granit łączony ze stalowymi aplikacjami. Ten zlewozmywak będzie więc pasował do kuchni, w których elementy nowoczesne przeplatają się z klasyką, ale także do wnętrz surowych i minimalistycznych.

Nie bez znaczenia są także wykorzystane materiały, zwłaszcza te z których wykonany został blat roboczy. Zlewozmywaki i komory do podbudowy oraz modele montowane na równi z blatem mogą być stosowane w przypadku blatów wykonanych z kamienia, kompozytów lub odpowiednio zaimpregnowanego drewna. Nie będziemy mogli zainstalować tego typu zlewozmywaków jeśli zdecydujemy się na tańszy blat, np. z mdfu lub innych płyt meblarskich.

Wybór zlewozmywaka nie jest jedyną decyzja, jaką musimy podjąć. Stanowisko do zmywania trzeba jeszcze wyposażyć w odpowiednią baterię. Przy wyborze jej należy kierować się przed wszystkim funkcjonalnością. Dla osób aktywnie korzystających z kuchni, które lubią gotować szczególnie polecane  są baterie z wyciąganą wylewką- praktyczne, pozwalają dotrzeć do każdego zakamarka zlewu, łatwo opłukać warzywa i owoce w miseczce ociekowej czy nalać wodę do wysokiego naczynia. Dla zlewozmywaków usytuowanych pod oknem istnieją specjalne modele baterii, wygodne w użyciu i równocześnie umożliwiające swobodne otwieranie okna. Szeroka gama armatury dostępnej na rynku pozwala nam idealnie dopasować baterię do zlewozmywaka także pod względem kolorystyki czy wykorzystanych materiałów. Znajomość kilku prostych zasad pomoże stworzyć harmonijnie urządzoną kuchnię. Do zlewozmywaków z fragranitu pasować będą baterie z fragranitu lub chromowane, do zlewozmywaków stalowych –baterie wykonane ze stali szlachetnej. Osoby, które decydują się na kuchnię w kolorach białym lub czarnym mogą wybrać baterię w jednym z tych kolorów.

Kuchnia zaplanowana zgodnie z podstawowymi zasadami ergonomii, odpowiadająca naszym potrzebom i harmonijnie urządzona pod względem stylu, pomoże nam czerpać przyjemność z codziennych czynności domowych. Świadomy wybór armatury i urządzeń gospodarstwa domowego to recepta na udaną aranżację kuchenną, która będzie nam służyć latami.

******

Od 100 lat marka Franke jest synonimem jakości i innowacji w projektowaniu oraz produkcji systemów kuchennych, sanitarnych oraz urządzeń dla gastronomii. Franke jest ambasadorem szwajcarskiej jakości i precyzji, która wyróżnia zlewozmywaki i baterie, ale także okapy, płyty grzewcze, piekarniki, zmywarki, kuchenki mikrofalowe, chłodziarki oraz sortowniki odpadów, produkowane przez firmę. Franke, z główną siedzibą w Aarburgu (Szwajcaria), zatrudnia ponad 8 tysięcy pracowników na całym świecie i ma ponad 80 oddziałów w przeszło 40 krajach. W Polsce firma działa od 1993 roku, ma własny nowoczesny zakład produkcyjny w Sękocinie Nowym pod Warszawą i ponad 40% udział w krajowym rynku zlewozmywaków.