Energooszczędność w Polsce i budowa domu
W dobie ogólnego kryzysu finansowego, który dotknął również branżę budowlaną (ciekawostka, że w roku 2012 i do teraz w 2013 największy odsetek upadłości właśnie jest w tej branży) coraz więcej osób decyduje się wybierać projekty domów tanich, ekonomicznych, a także tych niskoenergetycznych, czyli prościej mówiąc energooszczędnych.
Prawdopodobnie spowodowane jest to głównie pobudkami finansowymi ale również m.in.:
- Różne programy oraz dopłaty w ramach Unii Europejskiej sprawiają, że różne instalacje energooszczędne w domu stają się dużo tańsze
- Coraz większa świadomość jest Polaków odnośnie dbania o środowisko a także o inteligentne wykorzystywanie zasobów odnawialnych
Warto rozwinąć dlatego teraz kilka z tych kwestii i powiedzieć jasno: jeżeli mówimy o świadomości naszych rodaków to wydawać by się mogło, że jest bardzo źle – jednak przeprowadzone w lutym tego roku badania, które zostały wykonane przez firmę Millward Brown pokazują jasno, że jest całkiem odwrotnie. Otóż: 64 procent ankietowanych osób śmiało przyznało, że w przeciągu ostatniego roku wykonało pewne czynności ku większemu dbania o środowisko (a także o stan swojego portfela). Wśród takich zabiegów wymieniono np.:
- wymiana żarówek w domu na energooszczędne
- okien – na te, w których współczynnik przenikania ciepła jest mniejszy
- wymiana sprzętu AGD
- ocieplenie ścian
Kolejny odsetek w badaniu jest to 22 procent osób, które planują wprowadzić różne zmiany w swoim domu. A dopiero 12% osób oznajmiło, że jest nastawionych sceptycznie do tego typu pomysłów!
Najważniejsze są oczywiście dla nas oszczędności, co przeprowadzone badanie również pokazało dlatego szybko przedstawić warto na przykładzie kolektorów słonecznych jak takie oszczędności mogą wyglądać (kolektor słoneczny jest instalacją, która zamienia energię słoneczną w energię cieplną – i tu w zależności od jakości sprawność kolektorów dochodzi nawet do 85%, przy czym są to te najdroższe i najlepsze. Za wynik dobry przyjmuje się około 50%). Najtańsze kolektory w Polsce na rynku to około 8 tysięcy zł razem z ich instalacją. Jeśli założymy, że wykorzystujemy energię tylko na podgrzewanie wody oszczędzić da się około 1000-1200zł w skali roku na takiej inwestycji. Ktoś może powiedzieć, że to mało – jednak weźmy pod uwagę, że budowa domu jest inwestycją na co najmniej kilkanaście albo kilkadziesiąt lat!