Jak kupić nieruchomość na aukcji on-line?

Zakup nowego lokum to dla wielu osób długo wyczekiwane spełnienie marzeń. Jednak proces poszukiwania i zakupu może okazać się sporym zaskoczeniem i zmniejszyć radość z nowej nieruchomości. Nie zawsze tak musi być. Serwis aukcyjny porazpierwszy-porazdrugi.com został stworzony właśnie po to, aby uprościć ten mechanizm i uczynić go dostępnym dla każdego.

Osoba poszukująca mieszkania lub domu, ma bardzo duży wachlarz portali, z których może skorzystać. Na rynku nieruchomości w Polsce, istnieje bardzo dużo portali, które mają pomóc w znalezieniu mieszkania. Jednak zdecydowana większość z nich, wyłącznie powiela prezentowane przez siebie oferty, prezentując ich warianty, różniące się głównie ceną, w zależności od pośrednika, który daną ofertę sporządził. Aby przebrnąć przez ten mentlik informacji i dotrzeć do tych naprawdę wartościowych, klient musi poświęcić cenny czas i cierpliwie porównywać oferty. A to dopiero początek procesu. Później czas na, umawianie się na spotkania, rozczarowania, a na koniec – trudne negocjacje.

Porazpierwszy-porazdrugi.com to serwis aukcyjny, którego głównym celem jest takie zorganizowanie procesu sprzedaży-kupna nieruchomości, aby obie strony były zadowolone, a konieczne formalności były załatwione w prosty i szybki sposób.

„Zaproponowany przez porazpierwszy-porazdrugi.com mechanizm aukcyjny jest wygodną i bezpieczną alternatywą dla tradycyjnych metod sprzedaży nieruchomości w Polsce” – mówi Renata Nóbrega, przedstawicielka serwisu w Polsce. „Dzięki prostocie oraz ograniczeniu formalności do niezbędnego minimum, kupno wybranego mieszkania lub domu to prosty i przyjemny proces.”

Jak wziąć udział w aukcji?

Każda aukcja w porazpierwszy-porazdrugi.com odbywa się według prostego schematu. Rozpoczyna się tzw. rundą otwierającą, która trwa w zależności od aukcji od 4 do 6 tygodni. W tym czasie wszyscy zainteresowani nieruchomością mogą zarejestrować się w serwisie oraz poprzez wypełnienie krótkiego formularza kontaktowego zgłosić chęć obejrzenia nieruchomości. Warto podkreślić, że rejestracja oraz udział w procesie aukcyjnym są całkowicie bezpłatne.

Po wypełnieniu formularza i podaniu aktualnych danych kontaktowych należy się spodziewać telefonu od pośrednika porazpierwszy-porazdrugi.com, reprezentującego konkretną nieruchomość. Jest on opiekunem danej oferty i osobą, która w kompetentny sposób przedstawi nieruchomość i odpowie na wszelkie pytania, a także zaproponuje oględziny i pomoże przejść przez wszelkie formalności.

Jeśli klient zadeklaruje chęć wzięcia udziału w aukcji, pośrednik przygotuje dla niego odpowiednie oświadczenie, zawierające ogólne zasady uczestnictwa i po ich zaakceptowaniu, będzie mógł wystartować w aukcji we wcześniej ustalonym i podanym na stronie porazpierwszy-porazdrugi.com dniu i godzinie.

Po zalogowaniu się na stronie za pomocą nadanych podczas rejestracji loginu i hasła dostępu może złożyć wstępne oferty jeszcze przed rozpoczęciem aukcji. Warto pamiętać, że prezentowana cena wywoławcza, jest kwotą, od której zacznie się licytacja, i jest ona często wyznaczona poniżej oczekiwań sprzedającego. Aby aukcja zakończyła się sprzedażą nieruchomości niezbędne jest osiągnięcie ceny minimalnej, wcześniej ustalonej przez sprzedającego.

Aukcja on-line

Runda otwierająca kończy się wraz z godziną rozpoczęcia licytacji on-line. W aukcji biorą udział wyłącznie zarejestrowani uczestnicy, którzy podpisali odpowiednie oświadczenie i  przed godziną rozpoczęcia zalogowali się do serwisu porazpierwszy-porazdrugi.com. O wyznaczonej porze, na ekranach uczestników wyświetla się podsumowanie rundy otwierającej. Każdy z uczestników będzie wiedział ile osób bierze udział w licytacji oraz czy zostały złożone pierwsze oferty, a także czy cena minimalna została osiągnięta.

Po tym komunikacie rozpoczyna się runda pierwsza. Podczas 2 minut jej trwania, każdy z uczestników składa swoje oferty, starając się przebić konkurentów. Runda kończy się podsumowaniem, pokazującym ranking złożonych ofert oraz informację o tym czy cena minimalna została osiągnięta. Po minucie rozpoczyna się runda druga, w której uczestnicy, znając kwoty konkurentów składają kolejne oferty. Mechanizm się powtarza, aż do momentu, kiedy w dwóch kolejnych rundach (nazwanych Po raz pierwszy! Po raz drugi!), najwyższa oferta nie zostanie przebita.

Osoba, która złożyła tę ofertę i jeśli cena minimalna została osiągnięta – wygrała aukcję. Po zakończeniu z wygranym skontaktuje się pośrednik, który zadba o sfinalizowanie transakcji i dopilnowanie kwestii formalnych.

„Dzięki mechanizmowi aukcji, najtrudniejszy z etapów transakcji, czyli negocjacje przyjmują łagodniejszą formę. Szansa na to, że oczekiwania sprzedającego spotkają się z możliwościami kupującego jest znacznie większa. Każdy licytujący samodzielnie ocenia wartość nieruchomości, która go interesuje. Składając ofertę, ma kontrolę nad tym ile maksymalnie jest w stanie przeznaczyć na nią środków. Dzięki bieżącemu podglądowi ofert składanych przez konkurentów każdy z nich ma świadomość, że niezależnie od ich wyceny, wygra ten któremu najbardziej na tym zależy. Dzięki aukcjom możemy obserwować w praktyce działanie elementarnych zasad wolnego rynku – prawa popytu i podaży” – podsumowuje Renata Nóbrega z porazpierwszy-porazdrugi.com

Więcej informacji na temat aukcji znajdą Państwo w serwisie
www.porazpierwszy-porazdrugi.com Materiały szczegółowo wyjaśniające przebieg procesu aukcyjnego znajdą Państwo w zakładce „Jestem kupującym”.

Porazpierwszy-porazdrugi.com to polska adaptacja innowacyjnego produktu portugalskiej firmy Net4U Services S.A, świadczącej usługi z branży nieruchomości. W 2011 spółka uruchomiła równolegle na rynkach hiszpańskim, portugalskim i polskim sprofilowane platformy aukcyjne, umożliwiając tym samym niespotykany w tych krajach sposób obrotu nieruchomościami. Sprawdzone i bardzo popularne w krajach anglosaskich aukcje nieruchomości z powodzeniem odnalazły się w realiach belgijskich i holenderskich, dlatego też firma zdecydowała się na podbój kolejnych rynków.

Porazpierwszy-porazdrugi.com jest nową koncepcją w Polsce, alternatywną wobec istniejących, tradycyjnych form sprzedaży nieruchomości. Za pośrednictwem platformy internetowej organizowane są aukcje „na żywo”, pozwalające na równoczesne zaangażowanie wielu zainteresowanych stron, jednocześnie pozwalając w naturalny sposób zadziałać prawu popytu i podaży. Dzięki temu sprzedawana nieruchomość ma możliwość osiągnięcia najkorzystniejszej ceny.

Procedura wystawienia i końcowej sprzedaży nieruchomości jest wyjątkowo szybka (trwa ok. 30 dni roboczych) i bezpieczna. Każda oferta jest gruntownie sprawdzana przez licencjonowanych pośredników, a biorący udział w aukcji kupujący mają możliwość zapoznania się z nieruchomością.