Jak przygotować nieruchomość do sprzedaży?

Mało kto zdaje sobie sprawę, jak ważne w procesie sprzedaży mieszkania, domu lub innej nieruchomości jest jej przygotowanie do tego procesu. Co zrobić aby uczynić naszą nieruchomość bardziej atrakcyjną?

W procesie sprzedaży lub zakupu mieszkania warto pamiętać, że obu stronom transakcji towarzyszą odmienne priorytety. Sprzedający chce jak najdrożej zbyć nieruchomość, kupujący natomiast będzie się starał wydać jak najmniej. Aby obie strony były usatysfakcjonowane rezultatem muszą znaleźć kompromis. Dlatego tak ważne jest, aby nieruchomość była rzetelnie i uczciwie przygotowana na wszystkich płaszczyznach tego procesu.

Serwis aukcyjny porazpierwszy-porazdrugi.com został stworzony z myślą o obu stronach transakcji. Jego podstawowym założeniem jest umożliwienie zbliżenia się oczekiwań sprzedającego z możliwościami kupującego. Formuła aukcji, gdzie nieruchomość jest wystawiana za cenę wywoławczą, a sprzedawana jest dopiero gdy osiągnie w ramach licytacji cenę minimalną jest doskonałym przykładem tego dopasowania. Idąc dalej tym tropem twórcy portalu przygotowali kilka rad, dzięki którym proces sprzedaży-kupna nieruchomości będzie bardziej przejrzysty.

Na co zwrócić uwagę?

Wartość nieruchomości. Zanim wystawimy nasze mieszkanie lub dom na sprzedaż, warto dobrze rozeznać się na rynku i sprawdzić jak plasują się ceny podobnych nieruchomości. Bardzo istotne jest, aby zrobić to rzetelnie i porównywać obiekty o zbliżonych  parametrach: powierzchnia, rok budowy, ta sama okolica. „Szacując wartość nieruchomości należy podejść do tematu uczciwie. Przeglądanie portali prezentujących oferty może sztucznie zawyżyć oczekiwania sprzedających. Cena zawarta w większości ogłoszeń, zazwyczaj przekracza realną wartość danej nieruchomości” – mówi Renata Nóbrega, przedstawicielka serwisu porazpierwszy-porazdrugi.com w Polsce. „Aby mieć pewność, że oczekiwana przez sprzedającego cena jest realna, zalecane jest skorzystanie z porady ekspertów w tej dziedzinie – licencjonowanego rzeczoznawcy lub pośrednika w obrocie nieruchomościami. Ostatecznie, i tak rynek zweryfikuje naszą cenę, poprzez zainteresowanie kupujących. Współpracujący z naszym serwisem pośrednicy mają pełne kwalifikacje i w kompetentny sposób doradzą na jakim poziomie ustalić cenę wywoławczą oraz cenę minimalną. Zaproponowany przez nas mechanizm aukcyjny w przejrzysty sposób pozwala obu stronom transakcji spotkać się po środku” – dodaje Renata Nóbrega.

Estetyka i stan techniczny. Przygotowując nieruchomość na sprzedaż kluczową kwestią, o której należy pamiętać jest właściwe wyeksponowanie jej zalet. Zastanawiając się od czego zacząć, warto postawić się w roli potencjalnego klienta i krytycznym okiem spojrzeć na cały dom lub mieszkanie, a także zwrócić uwagę na te elementy, które mogą w negatywny sposób odwrócić uwagę kupującego. „Estetyczny wygląd mieszkania to jeden z czynników bezpośrednio wpływających na jego wartość. Bardzo ważne jest pierwsze wrażenie. Dlatego tak istotną rolę odgrywają zdjęcia” – mówi R. Nóbrega z serwisu porazpierwszy-porazdrugi.com. „W pierwszej kolejności mieszkanie powinno być gruntownie posprzątane. Warto dokonać wymaganych napraw, które odkładaliśmy od jakiegoś czasu. Jeśli to możliwe usuńmy również zbędne przedmioty, w szczególności te prywatne, jak zdjęcia i pamiątki. Ważne jest aby zbędne ozdoby nie rozpraszały uwagi zainteresowanych kupnem osób” – dodaje R. Nóbrega. Zdjęcia dodawane do oferty nieruchomości powinny obrazować wszystkie pomieszczenia, w taki sposób, aby oglądający mogli wyobrazić sobie całą przestrzeń. Warto przygotować je w ciągu dnia, kiedy jest ono optymalnie oświetlone. „Pamiętajmy, że atrakcyjne zdjęcie jest wizytówką oferowanego mieszkania na którą zwrócą uwagę kupujący. Oferty bez zdjęć nie są w ogóle brane pod uwagę, a jedynie te z najciekawszym zdjęciem przebiją się pomiędzy innymi ofertami” – mówi Renata Nóbrega.

Stan prawny. Przed wystawieniem nieruchomości na sprzedaż, bardzo istotnym elementem jest zebranie wszystkich niezbędnych dokumentów. Warto przygotować to wcześniej i zapoznać się z faktycznym stanem prawnym obiektu, aby nie zostać zaskoczonym przez pytanie kupującego. „Nieuregulowany stan prawny budynku, lub brak wiedzy sprzedającego w podstawowych kwestiach może wzbudzić nieufność kupującego a nawet zniechęcić go do złożenia oferty zakupu. Aby mieć pewność, że wszystkie dokumenty są w należytym porządku, a także, że kupujący otrzyma odpowiedzi na zadane pytania, warto skorzystać z pomocy ekspertów porazpierwszy-porazdrugi.com. Pośrednicy dopilnują skompletowania wszystkich niezbędnych dokumentów, a także udzielą pomocnych rad, dzięki którym proces sprzedaży będzie łatwiejszy” – podsumowuje Renata Nóbrega.

Więcej informacji na temat aukcji znajdą Państwo w serwisie
www.porazpierwszy-porazdrugi.com Materiały szczegółowo wyjaśniające przebieg procesu aukcyjnego znajdą Państwo w zakładce „Jestem kupującym”.