Jak sprawić by dom był eko?

Coraz bardziej nasze społeczeństwo a także ludzie świadomi są „bycia Eko”. Z dnia na dzień nawet w budownictwie widać trend, który powoduje, że więcej osób decyduje się na ekologiczne budownictwo a także takie, które określane jest mianem niskoenergetycznego. O co w tym wszystkim chodzi i czy opłaca się inwestować podczas budowy własnego domu właśnie w takie rozwiązania? Warto się przekonać!

Na początek słów kilka czym dom energooszczędny czyli niskoenergetyczny jest. Jest to projekt i dom, którego zapotrzebowanie na ciepło jest praktycznie dwu lub nawet trzykrotnie mniejsze niż tradycyjnego domu budowanego zgodnie z obowiązującymi przepisami budowlanymi. Jak to osiągnąć? Jeśli interesuje nas taki dom już na samym początku u architekta lub w biurze architektonicznym warto zapytać się, które projekty domów są energooszczędne. Z początku budowa takiego domu i koszty na materiały budowlane będą większe jednak statystycznie już po kilku lub max. kilkunastu latach całość kosztów się zwraca.

Poznajmy zatem elementy, które wpływają na niskie zapotrzebowanie w domu na ciepło. Zaczyna się od zapraw murarskich, od dokładnej izolacji ścian a także od wybrania okien o niskim współczynniku przenikania ciepła. Im jest on niższy tym mniej ciepła z domu ucieka na zewnątrz. Ważne jest by eliminować możliwie wszystkie mostki termiczne, które tworzą się w całej budowie. Kolejna rzecz o której warto pamiętać: warto już na etapie projektu wykorzystać dostępne światło słoneczne by to ono jak najdłużej oświetlało pomieszczenia i je dogrzewało przez co zaoszczędzimy na dogrzewaniu całego domu i wykorzystamy światło słoneczne. Innymi sposobami są systemy wentylacji, które wykorzystują wtórnie ogrzane już powietrze. Istnieje cała gama dodatków, które ograniczą np. zużycie wody – baterie z fotokomórką itp.

Na koniec warto dodać, że na cały sprzęt, materiały budowlane które obniżą zużycie energii bez problemu uzyskamy kredyty na atrakcyjnych warunkach a także liczne dofinansowania z Unii Europejskiej.


Zobacz: Minikoparka Kraków