Kaloryfery – rodzaje, jaki wybrać?

Kaloryfery to urządzenia, których podstawową funkcją jest rozprowadzanie ciepła pomiędzy różnego typu pomieszczeniami w różnego typu budynkach/pomieszczeniach. Ich wnętrze jest wypełnione krążącym w instalacji centralnego ogrzewania nośnikiem ciepła, który najczęściej stanowi gorąca woda. Woda, która krąży w tych urządzeniach jest ogrzewana przez kocioł centralnego ogrzewania przystosowany do spalania różnych rodzajów paliwa. Inne określenie dla kaloryferów to „grzejniki”.

Kaloryfery łazienkowe najczęściej kojarzone są z drabinkami. Poza ogrzewaniem, odgrywają one jeszcze jedną praktyczną rolę jaką jest możliwość suszenia, np. bielizny, czy ręczników. Coraz częściej spotyka się najbardziej wymyślne kształty i formy tych urządzeń, co powoduje, że ludzie decydując się na taki kaloryfer, kierują się także ich funkcją dekoracyjną – urządzenia te mogą stanowić ciekawą ozdobę łazienki. Jak widać, kaloryfery łazienkowe to urządzenia odznaczające się praktycznością i funkcjonalnością. Materiałem, z którego w najwięcej przypadkach wykonane są łazienkowe kaloryfery, jest stal. Ich konstrukcja opiera się zazwyczaj na spawanych rurkach wygiętych na różne sposoby.

Czasem urządzenia te wykonuje się z miedzi – wtedy to miedziane rurki lutuje się ze sobą. Bywa też tak, że kaloryfer poddawany jest zabiegowi chromowania – wpływa to z pewnością na jego estetyczny i nowoczesny design. Najważniejsze jest jednak to, żebyśmy nie zapomnieli o tym, jak ważna jest moc grzewcza instalowanego kaloryfera. Każda decyzja powinna być przedyskutowana i skonsultowana z instalatorem, ponieważ on wie najlepiej, jaka moc grzewcza kaloryfera będzie odpowiednia do naszej instalacji CO.

Kolejnym rodzajem kaloryferów spotykanym w naszych domach są te wykonane z aluminium. Kaloryfery wykonane z aluminium charakteryzują się niską masą i odpornością na zjawisko korozji. Aluminium jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła, a ponadto jest bardzo plastycznym materiałem – z tego drugiego powodu też należy zachować maksimum ostrożności przy montażu takich aluminiowych urządzeń, gdyż łatwiej mogą one ulec uszkodzeniu. Należy także pamiętać, by montować grzejniki aluminiowe w miejscach, gdzie nie występują chemiczne opary, gdyż aluminium łatwo wchodzi z takimi w reakcje. Trzeba także nie zapominać o tym, że aluminiowych kaloryferów nie instaluje się w miedzianych instalacjach, gdyż istnieje ryzyko wystąpienia korozji. Kaloryfery pojawiające się w naszych domach oprócz tych wyżej wymienionych, to urządzenia wykonane ze stali i żeliwa.