Kupujemy krzyżaki. Co powinniśmy wiedzieć?

Kupując popularne krzyżaki, które są wręcz niezbędne do równego położenia płytek, czy to na ścianach, czy to na podłodze zwykle sięgamy po te, których cena jest najtańsza. Jest to spowodowane między innym naszym brakiem wiedzy w tej kwestii, oraz tym, że zwykle uważamy, że do niczego więcej nie będą nam potrzebne. Jednak jak się okazuje, takie swego rodzaju kupowanie w ciemno nie jest dobrym rozwiązaniem, i zwykle prowadzi do tego, że niestety nasze płytki nie są idealnie równo położone. Co więc musimy wiedzieć kupując krzyżaki?

Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, że są one dostępne w bardzo różnych rozmiarach (zobacz w tym miejscu). W związku z tym, mamy możliwość zadecydowania, czy odstępy pomiędzy poszczególnymi płytkami będą wynosić 1,5 milimetra czy 10 milimetrów. Jednocześnie ta decyzja będzie miała wpływ na to, ile płytek będzie nam potrzebnych, jak będzie się prezentować wybrany przez nas wzór, oraz jaka ilość fugi będzie niezbędna do wykończenia naszej pracy.

Płytki Krzyżak

Tak duży wybór rozmiarów spowodowany jest tym, że płytki mają bardzo różne wymiary. Mniejsze krzyżaki nadają się bardzo dobrze do małych płytek, w których to zbyt duże odległości wyglądają bardzo nieładnie, tworzą wrażenie braku wykończenia, chaosu, a niekiedy nawet i wymuszają konieczność ponownego ułożenia płytek.

Natomiast krzyżaki o dużym rozmiarze przeznaczone są do tych największych płytek, w których to zbyt małe przerwy nie są dobrym rozwiązaniem, i dla lepszego efektu wybiera się właśnie modelez tego największego rozmiaru. Prawidłowy zakup krzyżaków jest więc bardzo prosty. Im większe płytki, tym większy rozmiar powinny mieć krzyżaki.

Warto także zwrócić uwagę na fakt, że poszczególne opakowania różnią się także ilością krzyżaków. Dzięki temu mamy możliwość zakupu takiej ich liczby, która jest niezbędna do położenia naszych płytek. Z tego też względu zwrócenie uwagi na rozmiar kupowanych przez nas krzyżaków jest niezwykle ważne. Należy wspomnieć także o tym, że w sklepach dostępne są modele, które są „pełne”, jak i takie, które zostały specjalnie wzmocnione, czemu są jeszcze bardziej odporne na zgniatanie, czy działanie siły nacisku poszczególnych płytek. Dlatego też zawsze, kiedy kupujemy krzyżaki musi zwrócić uwagę na te dwie, jakże ważne kwestie: na rozmiar oraz na to, czy są to krzyżakinormalne, czy też takie, które zostały specjalnie wzmocnione.