Od A-Z budowa własnego domu

Rozpoczynając budowę swojego domu już po chwili łatwo domyślimy się, że jest to ciężka sprawa i wymagająca dużego doświadczenia. Samo uzyskanie pozwolenia na budowę będzie kosztowało nas sporo czasu a do tego dojdą również inne formalności (jak np. kredyty na materiały budowlane itp.). Inną sprawą będzie czas, który będziemy musieli poświęcić w pilnowanie wszystkich spraw czy choćby ekipy, dekarzy itp.

Zanim uzyskamy samo pozwolenie warto już zawczasu pomyśleć o kilku kwestiach takich jak choćby:

  • Wybór projektu domu a także jego odpowiednie dopasowanie do naszych potrzeb a także do rozmiaru naszej rodziny. Podczas wyboru projektu również będziemy musieli sobie odpowiedzieć na pytanie czy chcemy zlecać nowy projekt od podstaw architektowi czy też kupimy jakiś gotowy projekt a tylko dopasujemy go do działki itp.
  • Druga sprawa o której już wcześniej myśleć to zbieranie całej dokumentacji a także wszystkich papierów odnośnie inwestycji
  • Trzecia rzecz to ekipa i kierownik budowy – warto już zacząć szukać zawczasu by później nie okazało się, że wybierani „na szybko” fachowcy okazali się nieprofesjonalni.
  • I ostatnia rzecz – materiały budowlane. Rozważmy oferty wszystkich sklepów i wybierzmy ten w którym ceny będą dla nas odpowiednie a przy okazji czas dostaw nie będzie zbyt duży.

Wszystko wydaje się proste i łatwe jednak póki panuje okres zimy warto wstrzymać się z większością typowych prac budowlanych. Czemu? Wystarczy podać kilka powodów:

  • Sezon budowlany w naszym kraju trwa od maja do listopada (połowy)
  • Beton a także różne zaprawy w niskich temperaturach mogą nie osiągnąć odpowiedniej wytrzymałości przez co istnieje ryzyko kruszenia się ich samo układanie bloczków na budowie w dużych rękawicach budowlanych w duży mróz i w niskiej temperaturze będzie bardzo niewygodne a także mocno utrudnione.
  • Sprawa ostatnia i najważniejsza – bezpieczeństwo. Zimą może zdarzyć się cała masa poślizgnięć i innych wypadków jak choćby upadki z wysokości itp. Oczywiście jeżeli przyjdzie nam wykonywać jakieś prace na śniegu warto posypać go choćby piachem.

Powyżej tylko pokrótce (jedno zdanie) została poruszona kwestia materiałów budowlanych dlatego osoby, które poszukują rozwinięcia tematu i szukają informacji o np. zwrocie podatku VAT zachęcam do odwiedzenia strony Muratora.


Inne z podobnej tematyki: Polaminart – laminaty, blaty kuchenne