Projekty domów – tylko energooszczędnie

Według badań przeprowadzonych przez Krajową Agencję Poszanowania Energii wynika, iż wydatki na budowę oraz późniejszą eksploatację domu energooszczędnego są mniejsze, od budowy domu metodą tradycyjną. Różnica ta wynosi około 30-40% i uzależniona jest od rodzaju oraz standardu budynku.
Wykonana przez KAPE analiza dotyczyła całkowitych kosztów zdyskontowanych, czyli wszelkich kosztów budowy domu i późniejszych – eksploatacyjnych, a czasem który wzięto pod uwagę to okres 20 lat. Okazało się, że jest to optymalny przedział, gdyż nikt nie buduje domu, aby był on użytkowany krócej niż 20 – 25 lat.
Projekty domówBadania pokazały, że bez względu od wykorzystanego źródła energii, budowa domu według norm unijnych o energooszczędności, prowadzi do jej ograniczenia, a przy tym do istotnych oszczędności.
Opinią specjalistów najlepszym rozwiązaniem w dobie rosnących cen energii to inwestycja w energooszczędne projekty domów.
Zwarta i optymalna bryła wolniej traci energię, tak jak domy z poddaszem, dachem płaskim lub o niskim kącie nachylenia, albowiem ten typ budynku generuje mniejsze nakłady na wielkość zużywanej energii.
Z przeprowadzonych obserwacji wnioskować można, że koszty eksploatacji budynku o wyższym standardzie energetycznym są często niższe od tych samych kosztów budynku tradycyjnego. Przez zastosowanie nowoczesnych metod (takich jak: grubsza izolacja termiczna, ciepły montaż okien, likwidacja mostków cieplnych, odpowiednia wentylacja mechaniczna) można w dużej mierze ograniczyć wydatki związane ze zużyciem energii. Biorąc pod uwagę 20 letni okres oraz całkowite koszty powiązane z eksploatacją i budową domu wynika, że budownictwo tradycyjnie wyraźnie odstaje i jest najdroższym, a co za tym idzie niesprawnym rozwiązaniem.
Nowym trendem w budownictwie, mającym usprawnić sytuację jest budownictwo energooszczędne. Jest ono modne nie tylko pośród inwestorów prywatnych,ale także komercyjnych. Coraz większy zbyt wyraźny na polskim rynku wywołuje spadek kosztów rozwiązań energooszczędnych, dlatego też budowa domu inną metodą w dzisiejszych czasach okazuje się po prostu nieodpowiedzialna.


Zobacz również:

Lider Szkło – balustrady szklane