Przekaźniki dla instalatorów

Jeśli jesteś instalatorem elektrycznym spotkasz się w swojej branży również z przekaźnikami. Przekaźników jest wiele rodzajów oraz różnych producentów.

W artykule poniżej omówimy na co należy zwracać uwagę przy wyborze przekaźników. Na samym początku przedstawimy rodzaje przekaźników oraz jacy producenci występują na polskim rynku.

Zacznijmy od najbardziej popularnych przekaźników jakimi są bez wątpienia przekaźniki czasowe. Przekaźniki czasowe są zarówno wielofunkcyjne, jak i jednofunkcyjne. Kolejną grupą przekaźników są przekaźniki miniaturowe. Należą one również do bardzo znanych przekaźników. Warto wspomnieć jeszcze o takich przekaźnikach, jak przekaźniki impulsowe, interfejsowe, nadzorcze oraz półprzewodnikowe.

Zanim omówimy sobie producentów przekaźników warto wspomnieć, o kryteriach doboru przekaźnika ze względu na jego dane techniczne. Na jakie elementy należy zwrócić uwagę, by dobrać odpowiedni przekaźnik?

Do najważniejszych danych charakterystycznych należy: napięcie sterujące (najpopularniejsze to 24 v na prąd stały lub zmienny), konfiguracja zestyku – zależnie od rodzaju przekaźnika, obciążalność zestyku oraz wymiary tutaj w zależności od modelu (czasami ograniczenie miejsca w szafie sterowniczej ma znaczenie). Montaż przekaźników najczęściej odbywa się do gniazd wtykowych i następnie na szynie 35 mm wg PN-EN 60715. Montaż odbywać się może także na płycie czy na płytkach drukowanych.

Na koniec warto wymienić producentów przekaźników, którzy wypracowali sobie pozycję na polskim rynku. Przekaźniki Finder to jedna z najwyższych klas przekaźników. Finder posiada wiele rodzajów przekaźników. Jest to włoski producent. Kolejnym producentem włoskim jest firma Elco, która warto zapamiętać jeśli potrzebujemy przekaźniki półprzewodnikowe. Polskim producentem jest firma Relpol, która posiada również kilkanaście grup produktowych związanych z przekaźnikami.

Podsumowując mamy nadzieję, że informacje zawarte w artykule będą pomocne przy wyborze odpowiedniego przekaźnika oraz producenta.