Rodzaje kuchni

Kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń każdego mieszkania. Wygląd kuchni często wpływa na atmosferę panującą w całym mieszkaniu. Najważniejszą zasadą, którą powinniśmy się kierować przy aranżacji kuchni jest jej funkcjonalność.

Istnieje wiele stylów, według których można przeprowadzić aranżacje wnętrz kuchni. Od najprostszych, skandynawskich rozwiązań po bogate, egzotyczne i kolorowe. Zatrzymajmy się na chwilę przy tych bardziej urozmaiconych rozwiązaniach. Kuchnie egzotyczne przez niektórych nazywane tropikalnymi nadają świeży, jasny wygląd wnętrzom. Główne role odgrywają orzeźwiające kolory, wśród których warto wymienić choćby cytrynową żółć i odcienie morskiego błękitu. Mocniejsze kolory stanowią jedynie uzupełnienie (np. przy paskach między szafkami). Projektując kuchnię w takiej tonacji warto także zadbać o dobór odpowiednich materiałów. Wszelkiego rodzaju bambusy i ratany idealnie wkomponują się w egzotyczne pomieszczenia. Warto również zadbać o egzotyczne rośliny, które wprowadzą dużo życia do naszej kuchni.

Dość dużo projektów kuchni to kuchnie w stylu toskańskim. Kuchnia toskańska opiera się na kolorach ziemi. Lekki i nieuporządkowany wygląd można uzyskać dzięki drewnianym meblom i niedomykającym się szafkom. Dużą popularnością w kuchni toskańskiej cieszy się kamień elewacyjny, który możemy znaleźć na niemal każdej ścianie utrzymanej w tym stylu. Warto zwrócić uwagę na ogromne marmurowe bądź granitowe blaty kuchenne, które pozwalają na wykonywanie kilku czynności naraz. Przeciwieństwem kuchni toskańskiej są nowoczesne kuchnie. Pomysł powstał w Skandynawii, ale od wielu lat sprawdza się na zachodzie naszego kontynentu. Kluczem jest funkcjonalność, prostota oraz minimalizm. Prosta linia mebli oraz nowoczesne materiały jak aluminium i metal nadają poukładany ton.

Z tradycyjnych kuchni nie można zapomnieć wymienić kuchni angielskiej. Głównym założeniem takiego projektu jest postawienie na wygodę i przytulność. W kuchni angielskiej dominują jasne, czyste barwy. Duże znaczenie ma również kamień naturalny. Często pojawia się wyspa z kamiennym blatem. W kuchni angielskiej na próżno można szukać drogich materiałów. Blaty tworzone są z ogólnodostępnych, tanich i łatwych w utrzymaniu tworzyw. Podobną zasadą kierują się Azjaci. Kuchnie azjatyckie utrzymują harmonię, często wykorzystują kamienie, a dodatki w postaci bambusowych podkładek oraz lampionów mają im nadać spokojnego wyglądu.