Strunobeton w mieszkalnictwie

Co to jest strunobeton? przeżywa swoją druga młodość. To beton sprężony ze zbrojeniem z użyciem drutów lub strun (linek) ze stali wysokogatunkowej. Są one naprężane przed wylaniem betonu. Jest tańszy niż rozwiązania tradycyjne i bardziej odporny.

Lekki strop panelowy SMART

Odprężenie strun stalowych powoduje, że siły ze splotów przechodzą poprzez tarcie (przyczepność) na beton. Rola zbrojenia jest czynna – w odróżnieniu do żelbetu. Pozwala ono uzyskać produkt o większej wytrzymałości. Wykonuje się z niego nadproża, stropy, przęsła, dźwigary i inne konstrukcje, takie jak słupy energetyczne.

Zalety strunobetonu

– Pozwala realizować konstrukcje o dużej rozpiętości, zredukować ugięcia w elementach zginanych, osiągnąć elementy smuklejsze i lżejsze. Daje to znacznie niższe koszty całościowego wykonania, co jest szczególnie atrakcyjne dla inwestorów – mówi Łukasz Haremza z poznańskiej firmy KONBET, koordynator ds. planowania i realizacji produkcji wyrobów strunobetonowych.

Wysoka jakość i niższa cena to nie jedyne zalety. Sprężony beton ma wysoką odporność na czynniki zewnętrzne oraz przenosi znacznie większe obciążenia. Projektant łatwo zaplanuje, jak równoważyć obciążenia, a lekkość elementów sprawi, że szybko i wygodnie się je zmontuje. Konstrukcja płyt stropowych z betonu sprężonego i połączenia typu „zamek” eliminują rysy i efekt „klawiszowania”.

Płyty strunobetonowe na strop

Stosowane są w budownictwie przemysłowym, mieszkalnym i budynkach użyteczności publicznej. Firma KONBET z Poznania – lider systemów stropowych, ma w swojej ofercie sprężone płyty stropowe SPK, sprężone stropowe belki kratownicowe SBK oraz nadproża sprężone SBN.

Lekki Strop Panelowy SMART (na zdjęciu) to niższa masa własna uzyskana poprzez redukcję wysokości konstrukcyjnej stropu. Do zamontowania tego stropu panelowego wystarczy lekki dźwig HDS. Układa się go bez zaprawy i stempli.

– Inwestorzy zwracają szczególną uwagę na szybkość montażu stropu – mów Łukasz Haremza z firmy KONBET. – SMART w unikalny sposób łączy w sobie istotne cechy kilku systemów stropowych. Ma między innymi wysoką dźwiękoszczelność oraz duże rozpiętości dochodzące do 9 metrów.

Stropy strunobetonowe cechują się też gładką powierzchnią, dzięki czemu nie trzeba tynkować dolnej warstwy płyty. Użyć można architektury betonu lub zastosować wyłącznie szpachlowanie, a na łączeniach – siatki przeciwrysowe. Niższe koszty dają przystępną cenę ku uciesze inwestorów. Stropy te pozwalają też poprzez wysunięcie za podpory na dodatkowe możliwości konstrukcyjne. Można z nich stworzyć balkon lub klatkę schodową. Nie zabierają wiele przestrzeni.

Mogą śmiało konkurować ze stropami gęstożebrowymi i monolitycznymi. Usprawniają budowę, oszczędzają pieniądze i czas. Można je łączyć z elementami w innych technologiach. Z tego powodu stropy z płyt strunobetonowych wypierają rozwiązania starego typu np. Filigran.