Dlaczego warto znać metody odróżniania fałszywych banknotów

Według badań firmy DCB wynika, że coraz więcej fałszywych pieniędzy pojawia się w polskich portfelach [1]. Większość właścicieli firm nie zdaje sobie z tego sprawy. Trenerzy firmy DCB codziennie uświadamiają ich na warsztatach weryfikacji autentyczności banknotów, monet i dokumentów.

Fałszywe banknoty w Polsce

Według statystyk, jeden na 10.000 – 20.000 banknotów w Polsce jest fałszywy. Co roku do polskiej komendy policji trafia średnio od 100 do 200 falsyfikatów [2]. Oznacza to straty dla przedsiębiorstw i konsumentów. Przyjęcie fałszywki rodzi często odpowiedzialność materialną i karną.

„W Polsce większość wprowadzonych do obiegu fałszywek nie jest wykrywana. Aż 60 proc. banknotów wychwytywanych jest dopiero na poziomie skarbca. Oznacza to, że falsyfikaty zostały wprowadzone do obiegu przez kasę” – mówi Sylwester Salach, prezes firmy DCB.

Kasjerom często brak wystarczającej wiedzy w zakresie odpowiedniego rozpoznawania fałszywek. Nie potrafią ich wyłapać, a wielu nie przyznaje się do przyjęcia fałszywki, gdyż boi się kary. Stres związany z przyjęciem podrobionych pieniędzy sprawia, że osoba pracująca na kasie robi się coraz bardziej nerwowa, wolniej pracuje, jest smutna oraz zamyślona. Może złożyć wypowiedzenie lub je w efekcie obniżenia jakości pracy – otrzymać.

Uczenie pracowników rozpoznawania fałszywek

Pracodawcy rzadko decydują się na profesjonalne szkolenia dla pracowników z zakresu wykrywania falsyfikatów. Nie wiedzą, że taki kurs jest z prawnego punktu widzenia obowiązkowy dla wszystkich, którzy na co dzień zajmują się obrotem gotówką. Osoby obsługujące kasę – bojąc się o swoją pracę – nie podejmują z szefem rozmów na temat udziału w specjalistycznych kursach, gdyż mają świadomość, że w związku z kryzysem finansowym firmy tną wydatki. Nie zmienia to jednak faktu, że tylko profesjonalna wiedza na temat sprawdzania banknotów może pomóc w wykryciu zarówno falsyfikatów, jak i osób produkujących oraz wprowadzających do obiegu fałszywki. „Nasza firma posiada w swojej ofercie szkolenia z weryfikacji autentyczności pieniędzy z niemal wszystkich krajów świata oraz z wykrywania podrobionych dokumentów. Kursy organizowane przez DCB S.A. skierowane są zarówno do osób prywatnych, jak i do firm, banków czy instytucji finansowych. Na warsztatach uczestnicy dowiadują się, jak w ciągu 2-3 sekund określić prawdziwość banknotu. Ponadto, mają możliwość przećwiczyć w praktyce nową wiedzę pod okiem fachowca. Zachęcam wszystkich pracodawców do przeszkolenia swoich podwładnych. Po naszych kursach pracownicy wrócą uśmiechnięci, zadowoleni i przede wszystkim pewni swojej wiedzy w zakresie fałszywek” – dodaje Sylwester Salach, prezes firmy DCB, która daje możliwość poznania nowego podejścia do sprawdzania i wykrywania fałszywych banknotów. Wystarczy kilka godzin, aby uchronić podwładnych przed niepotrzebnymi problemami, firmę przed odejściem zestresowanych pracowników, a siebie przed problemami finansowymi.

[1] Wywiad z prezesem firmy DCB – Sylwestrem Salachem, http://gazetafinansowa.pl/index.php/prawo-i-biznes/3206-czy-na-pewno-wiesz-co-masz-w-portfelu.html
[2] Ibidem