Jak uzyskać kredyt bez zaświadczeń?

Pieniądze potrzebne od zaraz? Zapraszają nie tylko banki, ale również liczne działające na polskim rynku instytucje pozabankowe. Kuszą one atrakcyjnymi ofertami, między innymi kredytami od ręki i całkowicie bez zaświadczeń. Jak to działa?

Kredyt dla każdego

Firmy pozabankowe są w stanie przyznać kredyt praktycznie każdemu swojemu klientowi. Aby uzyskać kredyt bez zaświadczeń, wymagany jest praktycznie tylko i wyłącznie dowód osobisty. Oczywiście, trzeba też spełnić inne wymagania pożyczkodawcy, między innymi to właściwy wiek, polskie obywatelstwo. Wiele parabanków nie sprawdza swoich klientów w bazach BIK i innych biurach informacji gospodarczej, dlatego nawet problemy ze spłacaniem zobowiązania w przeszłości nie są pod tym względem przeszkodą w zdobyciu pieniędzy na dowolny cel.

Czy zawsze bez formalności?

Zaświadczenia o uzyskiwanych dochodach, o zatrudnieniu nie są wobec tego wymagane. Czy jednak kredyty bez zaświadczeń rzeczywiście obywają się bez formalności? Przede wszystkim nie są one przyznawane każdemu. Najczęściej pracownicy firmy dokonują indywidualnej oceny zdolności kredytowej klienta, oczywiście robiąc to bardziej liberalnie niż w przypadku banków. Dlatego zdarzają się sytuacje, gdy osoba, która chciała dostać kredyt pozabankowy spotkała się z odmową. Trzeba więc pamiętać o tym, że chociaż czasami jest to ostatnia deska ratunku, nie można z niej za każdym razem skorzystać.

Im mniej formalności, tym wyższa cena

Filozofia kredytów bez zaświadczeń opiera się na prostej zasadzie – im udzielenie kredytu jest bardziej ryzykowne dla firmy pozabankowej, tym będzie on obwarowany wyższymi kosztami, w tym prowizjami, ubezpieczeniem, karami umownymi za niedotrzymanie terminów spłat. Dlatego nawet w fatalnej sytuacji dostanie się kredyt bez zaświadczeń, BIK-u i tylko na dowód osobisty, ale trzeba liczyć się wówczas z bardzo wysokimi kosztami, które mogą przewyższyć wnioskowaną kwotę kilkukrotnie. Warto o tym zatem pamiętać, ubiegając się o łatwo dostępne kredyty, aby później nie wpaść w jeszcze większe kłopoty finansowe.


Zobacz także:

księgowość Katowice z Audyt Ekspert