Księgowa z Krakowa w biurze rachunkowym – jak silny stereotyp?

Z czym kojarzy ci się księgowa z Krakowa, pracująca od lat w biurze rachunkowym? Stereotypy potrafią być krzywdzące, i to bardzo. Potrafią także wprowadzać całkiem sporo zamieszania. Ot, na przykład taka sprawa jak skojarzenia, które budzą poszczególne zawody.

Nie da się ukryć, że skojarzenia to czasami bardzo niesprawiedliwie osądzające stereotypy, które potrafią snuć się za niektórym i przez całe życie. I to jeszcze pół przysłowiowej biedy, jeśli człowiek za którym snuje się taki stereotyp, w miarę szybko zda sobie z tego sprawę i poszuka jakiś prawdziwych informacji na dany temat. Gorzej, jeśli pozwoli sobie na życie cały czas w jakiejś nieświadomości.

Dlaczego mowa właśnie teraz o stereotypach? Otóż dlatego, że chcielibyśmy zastanowić się nad kimś takim jak księgowa Kraków. Być może ktoś zapyta się dlaczego właśnie przy tej okazji nawiązanie do stereotypów, co ma piernik do wiatraka i takie inne rzeczy. Otóż jak się okazuje ma, i to całkiem sporo. A takie najważniejsze rzeczy to filmy ukazujące bądź pochodzące z czasów zamierzchłego komunizmu jaki nam dla jednych dumnie, dla innych niechlubnie panował przez kilka dziesięcioleci.

Otóż tam, księgowość była ukazywana jako zawód, jaki można sobie tylko wymarzyć. Na ogół wykonywała go kobieta, całkiem niebanalnej urody, która przychodziła do pracy tylko po po to, żeby pomalować sobie paznokcie tudzież poplotkować z koleżankami o nie wiadomo czym. Później najwyżej wychodziła w środku zmiany do sklepu, bo akurat rzucili rajstopy albo szampon. Niech teraz ktoś się przyzna z ręką na sercu, że właśnie tak nie wyobrażał sobie księgowej?

Na szczęście dzisiaj księgowość i taki konkretny zawód zanika jako taki. Powstają takie instytucje jak biuro rachunkowe w Krakowie, które biorą od firm zlecenia na prowadzenie różnego rodzaju zestawień i rozliczeń, które to do tej pory musiały wykonywać nieszczęsne księgowe. nieszczęsne, bo tak często zapomniane i niedoceniane. A tak naprawdę od ich skrupulatne pracy zależy to, czy firma notuje straty, czy zyski i czy nie zadłuża się u kontrahentów.