Ofiary podwójnego opodatkowania

O tym, że po powrocie do kraju okazuje się, że musimy się nawet pod swoją nieobecność rozliczyć z polskim fiskusem warto wiedzieć mimo oczywistego faktu, że nie jesteśmy z tego zadowoleni. Nie każdy wie również, że pracując legalnie za granicą staliśmy się ofiarami podwójnego opodatkowania. I w kraju zagranicznym, ale też w naszym ojczystym, czyli w Polsce.

Przykładowo, każdy kto pracował na umowę o pracę w Norwegii musiał odprowadzać od swoich dochodów podatek za granicą. Rozliczenie podatku w Norwegii go w takiej sytuacji z pewnością nie ominie o co zadba norweski urząd podatkowy. Jednakże i w Polsce będzie on musiał rozliczyć się ze swoich dochodów z polskim urzędem skarbowym. Z tego względu osoby, które stają się ofiarami podwójnego opodatkowania i niesprawiedliwego systemu, powinny starać się o to, aby odzyskać swój nadpłacony podatek za granicą. Jest to możliwe wnioskując o zwrot podatku z kraju, w którym podejmowaliśmy przez pewien okres czasu legalne zatrudnienie.

Coraz więcej wyjeżdżających do pracy w Norwegii Polaków decyduje się tam zarabiać na swoje utrzymanie. Dla tych, dla których ten pobyt miał charakter sezonowy, albo po prostu okresowy (rok, dwa lub więcej lat) i nadszedł już czas powrotu do Polski sugerujemy rozliczenie podatku w Norwegii. Nie jest to trudna procedura, a pozwala po określonym czasie odzyskać należne nam pieniądze. Zwłaszcza gdy wykonujemy zwrot podatku z Norwegii poprzez biuro podatków zagranicznych, czas jaki na to poświęcamy jest bardzo krótki i opłacalny. Warto więc poświęcić czas na to, aby dowiedzieć się co zrobić, by nie paść ofiarą podwójnego opodatkowania i choć w części odzyskać własne zarobione niejednokrotnie bardzo ciężką pracą środki finansowe niezbędne do utrzymania siebie i swojej rodziny.


Zobacz też: przewodnik po Norwegii