Ubezpieczenie OC – koszt bezpieczeństwa

Obowiązek opłaty ubezpieczeniowej w podstawowymi wymiarze OC, spoczywa na każdym z kierowców. Nie każdy jednak wie jaką ochronę zyskuje wykupując ubezpieczenie.

koszt OC

Naturalnie, najlepiej jest płacić najmniej uzyskując maksymalne świadczenie. W przypadku ubezpieczenia OC sytuacja jest mało skomplikowana – jego zakres jest ściśle regulowany ustawą stąd powtarzalny w każdym przypadku. Rożnica polega na cenie.

OC – czyli przykra konieczność która ratuje życie.
Wbrew pozorom czy popularnemu poglądowi, OC nie jest podatkiem, nie jest daniną publiczną. Faktycznie jest obowiązkiem, ale jest ubezpieczeniem. OC zostało wprowadzone z uwagi na minimalizację kosztów i ilości wypadków na drogach oraz hospitalizacji poszkodowanych osób. Jest to podstawowa ochrona każdego uczestnika ruchu, poszkodowanego w wypadku drogowym, wymagana przez ustawę.
Umowę ubezpieczenia zawieramy na rok, najczęściej z automatycznym przedłużeniem co w żargonie ubezpieczycieli nazywane jest odnowieniem.
Klient odnawiający umowę jest klientem z założenia postrzeganym jako leniwy – i nie wart większego marketingowego zaangażowania.
Kompletnym jego przeciwieństwem jest klient aktywnie poszukujący nowych, lepszych, tańszych możliwości co roku i nie wahający się przed zmianą Towarzystwa ubezpieczeniowego.
Właśnie takie osoby są w stanie wynegocjować najlepsze oferty i najciekawsze pakiety. Pokutuje niestety nadal podejście mówiące iż łatwiej jest zdobyć nowego klienta – niż zabiegać o stałego.

O czym jednak warto pamiętać to sposób zakupu ubezpieczenia.
Obecnie na rynku dostępnych jest kilka form, począwszy od kontaktu bezpośredniego przez telefoniczny czy elektroniczny oraz najnowszy – mobilny. Każdy z kanałów zakupu oferuje dodatkowy pakiet korzyści, nie tylko finansowych. W przypadku gdy dążymy do poczucia „posiadania” dedykowanego agenta do którego zawsze możemy odezwać się w razie potrzeby – wybierzemy wersję konsultanta. Jeśli zależy nam na wygodzie i obsłudze, najczęstszym wyborem jest infolinia wdzwaniająca się w określonym przez nas precyzyjnie dniu i czasie – na nasze właśnie zamówienie. Jeśli zaś zależy nam jedynie na cenie i szybkości, ale również na braku wpływu namów innych ludzi, najczęściej decydujemy się na samodzielny zakup ubezpieczenia na platformach elektronicznych.
Ciekawą propozycją jest porównywarka i kalkulator ubezpieczeniowy Świat Ubezpieczeń (www.swiatubezpieczen.com)

OC jest obligatoryjną ochroną prawną, i wzajemnym zobowiązaniem użytkowników drogi do zachowania bezpieczeństwa i dbania o minimalizację ryzyka. W konsekwencji, jest też jednym z najskuteczniejszych środków zmniejszania ilości wypadków na drogach (od swego wprowadzenia).