Ubezpieczenie OC samochodu – i jedziesz spokojniej!

Samochód to nie tylko wygoda i przyjemność, ale również obowiązki. Jak zapewne wiesz, jako właściciel pojazdu musisz bowiem posiadać ubezpieczenie OC oraz okresowe badanie techniczne, które wiążą się z dodatkowymi kosztami. Nie żałuj jednak pieniędzy na tego typu zabezpieczenia. Badanie techniczne daje Ci pewność, że Twój samochód jest w pełni sprawny, a co za tym idzie Ty jesteś w nim bezpieczny. Ubezpieczenie OC natomiast gwarantuje Ci zabezpieczenie finansowe zarówno w razie małej stłuczki, jak i dużego wypadku. Podpowiadamy więc o czym pamiętać i na co zwrócić uwagę przy kupnie samochodu i wyborze ubezpieczenia.

OC samochód

Polisa OC samochodu jest ubezpieczeniem obowiązkowym, płatnym jednorazowo za cały rok lub w dwóch ratach. Najważniejszym jest, by nie zapomnieć jej zawrzeć lub przedłużyć oraz by zapłacić w terminie. Jako posiadacz pojazdu powinieneś mieć świadomość jakie kary grożą Ci za brak ubezpieczenia. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny jako administrator bazy danych o ubezpieczycielach i okresach ich ubezpieczeń dysponuje programem, który wykrywa luki w ubezpieczeniach OC. Posiada on również narzędzia prawne, aby ukarać posiadacza pojazdu za brak ubezpieczenia OC i może nałożyć karę pieniężną w wysokości nawet 3 360 złotych. Pomyłka lub opóźnienie we wpłacie składki może być więc bardzo kosztowna.

Z warunkami obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC warto się zapoznać przed zakupem wymarzonego pojazdu, aby nie popełnić błędu. W analizie rynku firm ubezpieczeniowych pomoże Ci internetowy kalkulator ubezpieczenia OC, do którego zawsze warto sięgnąć, aby mądrze wybrać. Na rynku jest mnóstwo ofert z przeróżnych firm ubezpieczeniowych, powinieneś więc dogłębnie przeanalizować wszystkie, by wybrać z pośród nich tę najkorzystniejszą. Kalkulator ubezpieczenia OC jest więc bardzo pomocnym i szybkim narzędziem, które pozwoli Ci na weryfikację, które oferty zupełnie nie są dla Ciebie, a nad którymi możesz się jeszcze zastanowić. Różnice w cenach pomiędzy poszczególnymi firmami różnią się bowiem diametralnie. A skoro oferują to samo, to po co przepłacać?

Kupując używany samochód z pewnością spotkasz się z przeróżnymi scenariuszami dotyczącymi ubezpieczenia OC, masz więc następujące możliwości. Jeśli poprzedni właściciel pojazdu nie posiadał ważnej polisy OC, powinieneś ją wykupić w dniu nabycia samochodu, przed wprowadzeniem go do ruchu. Jeżeli poprzedni właściciel ma ważną polisę OC, którą nadal możesz kontynuować, będzie ona obowiązywała do końca okresu ubezpieczeniowego. Musisz jednak brać pod uwagę to, że ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki ubezpieczeniowej, czyli przeliczyć ją i podwyższyć lub obniżyć. Rekalkulacja wynika najczęściej z wieku nowego właściciela, miejsca zamieszkania, posiadania zniżek ubezpieczeniowych czy też stażu prawa jazdy. Jeżeli jako nowy właściciel nie zechcesz kontynuować ubezpieczenia poprzedniego posiadacza, powinieneś wypowiedzieć dotychczasową polisę pisemnie, ale musisz pamiętać, że kończy się ona z dniem wypowiedzenia. Musisz więc zawrzeć nową polisę OC z dniem wypowiedzenia poprzedniej. Osoba, która sprzedaje samochód, powinna powiadomić o tym fakcie Wydział Komunikacji w ciągu 30 dni oraz Towarzystwo Ubezpieczeniowe w ciągu 14 dni. Musi ona również podać dane nowego nabywcy. Niezawiadomienie odpowiednich instytucji powoduje, że sprzedający solidarnie ponosi odpowiedzialność w razie nieopłacenia przez nowego nabywcę polisy. W przypadku polisy AC poprzedni właściciel otrzyma zwrot nadpłaconej składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia. W przypadku OC zwrot nadpłaconej składki nastąpi tylko w momencie, kiedy nowy właściciel wypowie umowę. Przed kupnem samochodu warto przewertować oferty ubezpieczycieli i zasięgnąć nieco informacji o obowiązkowych i dodatkowych ubezpieczeniach. Na szali kładziesz bowiem nie tylko swoje pieniądze, ale także bezpieczeństwo i spokojną głowę o ewentualne szkody, jakie mógłbyś wyrządzić przy stłuczce. Wybierz mądrze i korzystnie dla Twojego portfela, a jazda Twoim nowym samochodem będzie jedynie przyjemnością.


Podobne: wynajem luksusowych aut