Bez gafy pod choinką

Stop! Zatrzymaj się! Zanim udasz się do jednej z galerii handlowych i wydasz setki albo nawet tysiące złotych, kupując prezenty dla najbliższych, prześledź poniższą listę najczęściej popełnianych gaf przy ich wybieraniu. Możliwe, że lista ta oszczędzi Ci niemiłych uwag i sztucznych uśmiechów przy wigilijnym stole.

Po pierwsze – nic żywego

Okres Bożego Narodzenia to czas dzielenia się ciepłem i miłością – ideę tę chcemy zaszczepić młodszemu pokoleniu. Czy warto to robić obdarowując najmłodszych małym, żywym przyjacielem? Najlepiej wcześniej skonsultować taką decyzję z rodzicami dziecka. Bo to oni, tak naprawdę, staną się opiekunami nowego członka rodziny. Jeśli już uzyskamy zgodę, to sugerujemy udać się do profesjonalnego punktu zoologicznego, gdzie specjalista doradzi, jakie zwierzątko jest odpowiednie dla młodego opiekuna.

Nawet chomik wymaga nakładów finansowych, więc zapytanie mamy i taty potencjalnego właściciela zwierzaka o to, czy życzą sobie takiego prezentu jest jak najbardziej na miejscu. Ponadto wiele dzieci cierpi obecnie na alergie, więc warto i tym kierować się podejmując decyzje – mówi nam wykwalifikowany doradca w sklepie zoologicznym w Krakowie. Może więc warto wstrzymać się z kupnem zwierzaka i obdarować nim w trochę spokojniejszym czasie. Skupić się należy, przed podjęciem takiego zakupu, na przygotowaniu malucha do odpowiedzialności za czworonożnego przyjaciela, o czym mówi obecnie wiele kampanii społecznych w mediach.

Po drugie – nic starego

Nie wręczaj nigdy, pod żadnym pozorem, jako prezentu rzeczy, która wcześniej była już używana. Oczywiście pierścionek zaręczynowy po praprababci wręczony ukochanej podczas oświadczyn przy wigilijnym stole jest jak najbardziej na miejscu, ale już twój znoszony sweter odpada. Nawet jeśli osoba, której chciałbyś go wręczyć, wcześniej sugerowała, że chciałaby go bardzo otrzymać. Nowe rzeczy zawsze dajemy w związku ze szczególną okazją, a taką bezsprzecznie są święta Bożego Narodzenia. Złamanie tej zasady byłoby wyrazem ogromnego nietaktu wobec obdarowanego.

Wracając do przykładu starego swetra, warto wykorzystać jednak sugestię bliskiej osoby o nim dlatego, że ułatwi to nam poszukiwanie podobnego w sklepie. Jego kolor, wzór czy choćby materiał mogą być inspiracją do kupna wspaniałego prezentu. Dodatkowo w dedykacji możemy nawiązać do wcześniejszych opinii danej osoby, co będzie swego rodzaju mrugnięciem okiem i zasugerowaniem, że uważnie słuchamy jej słów i bardzo staraliśmy się odnaleźć podobny produkt.

Po trzecie – adekwatna cena

Na pewno wiesz komu i jak w twojej rodzinie się powodzi. Dlatego kupuj prezenty adekwatne to grubości portfela danej osoby. Dzięki temu, że poznasz wcześniej sytuację finansową swoich bliskich nie urazisz kogoś prezentem zbyt drogim albo zbyt tanim. Zadbaj o to, aby wartość podarunków nie odbiegała od przyjętej w waszej rodzinie normy. Nie narazisz się wtedy na sugestie, że jesteś dusigroszem. Zadbasz też o humory obdarowanych, bo nie będą się czuli nieswojo otwierając pakunek z czymś bardzo luksusowym, za co nie są w stanie się tobie odwdzięczyć. Dobrze kupować więc prezenty z listy tzw. evergreenów. Warto tutaj wspomnieć choćby o kilku. Zastawa świąteczna, album ze zdjęciami czy serwetki dekoracyjne wraz z zestawem obrączek do nich to przykłady rzeczy, które ucieszą chyba każdego. Szukaj w sklepach rzeczy ponadczasowych oraz takich, które choćby w nawet małym stopniu nawiązują do ciepła, miłości czy charakteru Świąt Bożego Narodzenia. Miłym gestem jest podarowanie własnoręcznie zrobionej ramki na zdjęcia albo pudełeczka na bibeloty. – Nasi klienci najczęściej kupują w tym czasie produkty, które kojarzą im się z magią wigilijnego okresu. Są to prezenty polskich marek, znajdujące się cenowo gdzieś w granicach od 40 do 130 złotych – mówi przedstawiciel krakowskiej Galerii Handlowej King Square.

Po czwarte – bez uszczypliwości

Nawet jeśli przy stole zasiądziesz z najbardziej nielubianą ciocią, a vis a vis ciebie siedzieć będzie niemiła kuzynka, to i tak dokonując zakupu prezentu dla nich, postaraj się obyć bez uszczypliwości. Jeśli ciotka jest osobą, która ma nadwagę i ciągle stara się ją pokonać to nie kupuj jej środków przyśpieszających walkę z tłuszczem. Podobnie, gdy wspomniana kuzynka ma problemy z cerą, nie wręczaj jej w prezencie zestawu kosmetyków do pielęgnacji twarzy. Wigilia to nie czas okazywania sobie wzajemnej niechęci, dlatego postaraj się być osobą miłą dla wszystkich siedzących wokół stołu wigilijnego. Kup tym osobom rzeczy skromne, nienarażające cię zbytnio na wydatek, a będące zawsze trafionymi rozwiązaniami. Kawa dla smakoszy z specjalnym, świątecznym kubkiem albo książka z ładną dedykacją powinny się spodobać każdemu. – Dobrym rozwiązaniem są też różnego rodzaju dodatki i akcesoria. Właściwie każda osoba potrzebuje parasola albo nowego portfela. To doskonałe i proste prezenty – sugeruje ekspedientka jednego z krakowskich sklepów z galanterią skórzaną.

Wszystkie prezenty powinny zostać rozpakowane zaraz po otrzymaniu. Nie pozwól, aby ktoś nie zaglądnął do swojego podarunku. Nawet jeśli zobaczysz grymas niezadowolenia na twarzy obdarowanego, to postaraj się to przekuć w żart. Humor to podstawa dobrze przeżytej kolacji wigilijnej. Zawsze możesz to skwitować powiedzeniem, że przecież prezenty… nie są najważniejsze. Powodzenia podczas przedświątecznych zakupów!