Sklep areną walki o klienta

Agencje wspierania sprzedaży starają się docierać do potencjalnych klientów wszelkimi możliwymi i opłacalnymi sposobami. Różnorodne techniki reklamowe opanowały już także same punkty handlu detalicznego, których przestrzeń jest sprawnie wykorzystywana w celach promocyjnych.  Producenci walczą o to, by właśnie ich produkty były w sklepie jak najlepiej wyeksponowane.

Merchandising – co to takiego?

Przestrzenią sklepową jako miejscem promocji zajmuje się merchandising. Intencją strategii z jego obszaru jest zwiększenie popytu poprzez działania bezpośrednio na rynku. Podstawą jest troska o to, by dany produkt był zawsze dostępny dla potencjalnego nabywcy, a zatem przedstawiciele handlowi zajmują się sprawdzaniem asortymentu i uzupełnianiem go, jeżeli zachodzi taka potrzeba. W podobny sposób należy zadbać także o materiały reklamowe, które powinny być w dobrym stanie i odpowiednio widoczne dla konsumentów. Merchandising polega na najbardziej bezpośrednim sterowaniu zachowaniem klientów, czyli wpływaniem na ich zakupowe decyzje poprzez organizację przestrzeni sklepowej i odpowiednie eksponowanie artykułów na półkach.

Niezbędny uśmiech ekspedientki

Kluczem do sukcesu jest wykreowanie przyjaznej atmosfery, w której klient będzie czuł się na tyle komfortowo, by z radością kupować jak najwięcej towarów i często wracać do danego miejsca. Ogromną rolę w tworzeniu ogólnego wrażenia odgrywa personel. Agencje wspierania sprzedaży prowadzą specjalne szkolenia pracowników mające na celu poprawienie oddziaływania obsługi na konsumentów. To ważne, aby sprzedawca życzliwie witał klienta, zapraszał ponownie czy udzielał potrzebnych informacji. Niektórzy pracownicy muszą także pamiętać o tym, żeby zapytać kupujących o posiadanie karty do zbierania punktów lub zaproponować im produkty objęte specjalną promocją. To, czy personel punktu obsługi dobrze wywiązuje się ze swoich obowiązków, sprawdza tak zwany mystery shopper.

 

Wydaje się, że jeszcze do niedawna lekceważono ten obszar sprzedaży, jakim jest punkt handlu. Stawiano raczej na reklamę w mediach, nie dbając na przykład o to, jaka muzyka towarzyszy zakupom w danym sklepie. Dzisiaj zwraca się dużo uwagi na tego typu detale, ponieważ wiadomo, że mają one duży wpływ na zachowanie klienta.