Zegarki szwajcarskie – połączenie tradycji i nowoczesności

Szwajcarskie zegarki znane są z wysokiej jakości wykonania, doskonałych materiałów i precyzji w odmierzaniu czasu. Wiele szwajcarskich marek przez długie lata pracowało nad osiągnięciem podobnej renomy i nie da się ukryć, że praca ta w pełni się opłaciła. Dziś zegarek szwajcarski tak renomowanego producenta jak choćby Tissot, Atlantic lub Certina, to wyraz dobrego statusu społecznego oraz sukcesu.

Najpopularniejsze w Polsce marki szwajcarskie to z pewnością trzy wymienione powyżej, znana z nadzoru nad zawodami sportowymi, takimi jak choćby Tour de France, Festina, Adriatica oraz utrzymana w zupełnie odmiennej stylistyce marka Swatch. Na tle producentów japońskich i amerykańskich, zegarki szwajcarskie wyróżniają się klasycznym designem, który coraz częściej łączony jest ze sportowym, biżuteryjnym lub casualowym charakterem. Szwajcarzy nie osiedli bynajmniej na laurach. Wciąż zaskakują oryginalnymi, nowoczesnymi rozwiązaniami, chętnie korzystając z innowacji, jakie pojawiają się na zegarkowym rynku. Zegarki Atlantic i Tissot wyposażone mogą być w trojaki rodzaj mechanizmów. Najbardziej tradycyjny – mechaniczny – wymaga starodawnego regularnego nakręcania. Mechanizm kwarcowy jest znacznie bardziej praktyczny, gdyż wyposażono go w zasilanie bateryjne. Nowoczesne mechanizmy automatyczne nie potrzebują natomiast ani ręcznego nakręcania, ani baterii. Do działania wystarcza im bowiem energia wytwarzana przez ruch ludzkiego ciała. Zdecydowana większość uznanych producentów, nie tylko szwajcarskich, wykorzystuje mechanizmy automatyczne, dlatego coraz częściej możemy spotkać je na nadgarstkach.

Zegarki Festina i Certina to z kolei modele idealne dla sportowców. Bogata oferta tych marek nie ogranicza się bynajmniej jedynie do modeli sportowych, jednak to właśnie serie wzbogacone o takie elementy jak chronograf, tachymetr, czy pierścień antyrewersyjny cieszą się największą popularnością. Na uwagę zasługuje także doskonały system zabezpieczenia przed wilgocią, opracowany przez markę Certina. System Double Security doskonale chroni wnętrze zegarka przez zalaniem, a wodoszczelność osiągająca poziom nawet 200m, umożliwia swobodne korzystanie z zegarków podczas pływania i nurkowania.

Zegarki Adriatica to ciekawa propozycja głównie dla kobiet. Wybór oferowany przez tego producenta jest ogromny, jednak największym uznaniem cieszą się damskie kolekcje zegarków eleganckich i biżuteryjnych, które stanowić będą wspaniałą ozdobę zarówno codziennego stroju, jak i kreacji na wyjątkowe okazje. Ważną częścią oferty marki Adriatica jest także seria zegarków tytanowych. Czasomierze zbudowane w oparciu o ten niezwykły metal są bardzo wytrzymałe, odporne na korozję oraz w stu procentach hipoalergiczne, dzięki czemu nosić je mogą osoby podatne na reakcje uczuleniowe.

Ostatnia z omawianych propozycji – zegarki marki Swatch – to ciekawa propozycja raczej dla ludzi młodych. Zegarki Swatch to diametralnie inny rodzaj czasomierzy, stanowiący głównie ozdobę, a nie praktyczny przedmiot codziennego użytku. Pomimo że marka Swatch proponuje wiele różnorodnych modeli męskich i damskich, jej najważniejszą ofertą są pełne kolorów i niesamowitych motywów graficznych zegarki w typie unisex. Wykonanie z tworzywa sztucznego, zastosowanie mechanizmów kwarcowych i szkieł akrylowych sprawia, że zegarki te są niedrogie i praktyczne. Kupić można ich kilka i zmieniać, tak jak element odzieży lub biżuterii.

Zegarki szwajcarskie to godne uwagi czasomierze. Zróżnicowana oferta producentów sprawia, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.