50 monitorów ostrzegawczych w górach

W górach pojawiły się nowe rozwiązania dla poprawy bezpieczeństwa turystów. Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zainstalowały na szlakach górskich w ponad 50 miejscach monitory digital signage.

TOPR oraz GOPR sięgnęły po te nowoczesne systemy wizualne, aby dostarczać aktualnych informacji na temat stanu pogody a także na temat zagrożeń, które mogą napotkać turyści piesi. Nośniki informacyjne spotkać można między innymi w schroniskach górskich od Beskidów aż po Sudety.

Oprócz potrzeby dostarczania bieżących danych o pogodzie, pogotowia ratunkowe potrzebowały urządzeń, który będą wyświetlały osobny kontent na każdym nośniku. Kolejnym wymogiem była łatwa i intuicyjna obsługa oraz niewielkie koszta. Odpowiednie rozwiązanie wdrożyła firma M4B S.A., znana już z instalacji systemu Digital Signage na Stadionie Narodowym w Warszawie. Przedsiębiorstwo M4B zajęło się wdrożeniem oprogramowania, instalowaniem nośników oraz stworzeniem materiałów do przekazu.

W wyniku przeprowadzonego wdrożenia w ponad 50 lokalizacjach stanęły nośniki DS informujące o stanie pogody w górach oraz o aktualnych zagrożeniach. W zimie ekrany informują o grubości pokrywy śnieżnej oraz o możliwym zagrożeniu lawinami. Dane pogodowe pobierane są z uznanych serwisów meteorologicznych, a informacje o zagrożeniu lawinowym przesyłane są przez Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Monitory digital signage umieszczone zostały również w 14 punktach Tatr i Zakopanego. Spotkać je można między innymi: w Kuźnicach, na Kasprowym Wierchu, w schronisku na Hali Kondratowej, nad Morskim Okiem oraz w wielu innych lokalizacjach.
Zarządzanie siecią nośników obsługiwane jest użyciem oprogramowania WAVE.