Autogaz – czyste paliwo

Jakość LPG jest istotna dla ponad 2 milionów siedemset tys. polskich kierowców korzstających z tego właśnie paliwa. Z raportów prezentowanych przez UOKiK wynika, że właśnie on jest paliwem wzorowej jakości, na co wskazuje najmniejsza liczba notowanych odstępstw od reguł. W okresie od stycznia do maja w przypadku 136 skontrolowanych testów LPG niespełna trzy razy zakwestionowano jakość tego paliwa.

Dobra czystość LPG jest także bardzo ważna w kontekście współczesnych instalacji gazowych (IV generacja – wtrysk autogazu w fazie lotnej) a także montowanych w nich zaawansowanych technicznie części którymi są wtryskiwacze. Paliwo o prawidłowej czystości gwarantuje ich długotrwałą i niezawodną pracę.

Biorąc pod uwagę pokaźną liczbę aut jaka porusza się po ulicach należy sądzić, że skoro aż tylu użytkowników samochodów postanowiło zmienić sposób zasilania to są z tego powodu usatysfakcjonowani.

Sektor autogazu od dłuższego czasu próbuje zastąpić analizę jakościową metodą ilościową, polegającą na określeniu granicznej wartości promila substancji pożądadych, która nie powoduje póki co negatywnego oddziaływania korozyjnego LPG. Przygotowanie takiej metody jest jednak dość pracochłonne i wymaga modyfikacji normy na szczeblu europejskim.

LPG na naszym rynku uznawane jest jako paliwo o wysokiej jakości, co potwierdzają raporty Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, również kierowcy pochlebnie wypowiadają na temat dobrej jakości LPG. Wdrożenie bardziej przejrzystych sposobów oceny parametrów autogazu mogłoby znacznie podnieść jego czystość. Czy wtedy zredukowaniu ulegnie liczba osób usatysfakcjonowanych z jakości LPG (w podtekście z instalacji LPG)? Pewnie nie. W tej kwestii wypada systematycznie zwiększać świadomość warsztatów montujących, co cały czas staramy się robić na stronie gazeo.pl.