Jak przygotować auto do zimowego wyjazdu

Ferie zimowe to czas rodzinnego wypoczynku i wyjazdów, na które wielu urlopowiczów decyduje się wybrać własnym samochodem. W tym roku zima ponownie zaskoczyła drogowców. Tym razem dlatego, że pojawiła się wyjątkowo późno. Jak najskuteczniej przygotować się do podróży samochodem, aby bezpiecznie trafić do celu i nie narazić się na przykre niespodzianki?

Ferie zimowe to wzrost ruchu drogowego – zwłaszcza w okolicach kurortów górskich. Dojazd samochodem to wygoda dla pasażerów, lecz również sytuacje nieoczekiwane. Zatem przygotuj samochód tak, aby wypadki się nie przytrafiły, a komfort podróży stał na najwyższym poziomie.

Przygotowania do ferii zimowych

Ważne jest sprawdzenie stanu technicznego samochodu, wykonanie konserwacji i napraw. Przegląd najlepiej wykonać u zaufanego mechanika lub w profesjonalnym serwisie. Przystosuje on auto do zimowych warunków pogodowych i drogowych.

Przed dłuższą podróżą zalecane jest: skontrolowanie stanu akumulatora, świateł, wycieraczek, a także ilości płynu zapobiegającego zamarzaniu spryskiwacza. Pamiętaj o zatankowaniu dobrego paliwa i ewentualnej wymianie filtru paliwa. Mimo iż opony zimowe zwiększają bezpieczeństwo, to i tak zachowaj odpowiedni odstęp na drodze, a przed wyjazdem dopasuj poziom ciśnienia.

– Jeżeli w podróż wybieramy się większą grupą pasażerów, a samochód obładowany jest bagażami, zaleca się dopompowanie opon. Zbyt niskie ciśnienie powoduje przegrzewanie, które stwarza ryzyko ich wystrzelenia podczas szybkiej jazdy. Warto również pomyśleć o łańcuchach śniegowych, jednak zakładajmy je tylko do jazdy po ośnieżonej powierzchni – wyjaśnia Damian Sekuła z Grupy Autoremo.

Potrzebne są apteczka, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, gaśnica, linka holownicza. Zimą weź też skrobaczkę do szyb, saperkę, przewody do rozruchu silnika, koce termiczne, latarkę i zapałki.

Weź dowód osobisty, prawo jazdy oraz ważne ubezpieczenie OC. Rozważ zakup dodatkowego pakietu ubezpieczeń komunikacyjnych. W przypadku podróży zagranicznej weź też dokumenty, zakup winiety oraz sprawdź, jakie wyposażenie samochodu jest niezbędne w danym kraju. W przepisach europejskich występują duże różnice w obowiązku posiadania opon zimowych, łańcuchów na koła czy głębokości bieżnika. Na narty do Czech, części Włoch i Francji na oponach muszą znajdować się łańcuchy lub narażasz się na mandat. W krajach Beneluksu i Szwajcarii nie ma natomiast w ogóle nakazu montowania „zimówek”. Warto zaopatrzyć się w też instrukcję obsługi samochodu, zestaw do nawigacji GPS lub smartfona, mapy i atlasy, które ułatwią podróżowanie.

Przewóz sprzętu narciarskiego

Własny sprzęt narciarski (narty czy deska do snowboardu) wewnątrz auta może być niewygodne i niebezpieczne. W Austrii jest karane mandatem. Dostępne są rękawy do przewozu nart, bagażnik zewnętrzny lub magnesowy, ale najlepszym rozwiązaniem jest boks dachowy. Umożliwia on przewożenie też bagaży, które nie zmieściły się w aucie.

Podróże z dziećmi

Zaplanuj postoje na posiłki oraz toaletę. Zabierz oczywiście fotelik dziecięcy. Zabezpiecz rzeczy, które w samochodzie leżą luzem, rzucone torby i drobne elementy, które podczas hamowania mogą zranić dzieci i dorosłych. Bagaże najlepiej przewozić po oby stronach samochodu, a najcięższe umieścić w przedniej części bagażnika.

– Wcześniejsze zaplanowanie dłuższego wyjazdu, na który kierowcy wybierają się samochodem to gwarancja udanej podróży. Odpowiednie przygotowanie pozwoli uniknąć przykrych wypadków i zabezpieczyć się przed „nieoczekiwanymi” sytuacjami. Należy jednak pamiętać, że jazda samochodem w warunkach zimowych to dodatkowe utrudnienie, które wymaga szczególnej uwagi i umiejętności – podkreśla Damian Sekuła, Grupa Autoremo.

Szerokiej drogi!


Sprawdź również: pługi śnieżne