Na które części samochodowe należy uważać?

Nabywając pojazd w sklepie, szczególną koncentracje skupiamy na gwarancję, którą udziela nam producent. Dzięki niej mamy pewność, że nasz samochód będzie pod skrzydłem autoryzowanego serwisu, a my nie będziemy się martwić dodatkowymi kosztami – ale czy tak na pewno jest w rzeczywistości?

części smochodoweSprzedawcy pojazdów zachęcają nas gwarancja 3, a nawet 7-letnią lub też gwarancja na milion kilometrów w przeciągu 3 lat. Gwarancja ta jednak jest gwarancją ograniczoną i przeważnie ma wiele uchybień, a długotrwałe gwarancje są naszpikowane licznymi zakazami i wymogami, które często ciężko jest wszystkie osiągnąć. Na ogół gwarancja producenta obejmuje tylko wybrane podzespoły pojazdu. Przykładowo napinacz do Toyoty, która nie jest objęta gwarancją przez sprzedawcę.

Według subiektywnej opinii wielu użytkowników przyczyną wykluczenia tych podzespołów z gwarancji może być ich niska jakość, która spowodowałaby duże koszty i była nieopłacalna dla sprzedawcy, lecz są to tylko przypuszczenia. Najkrócej z reguły trwa gwarancja na części takie jak koła dwumasowe do Daewoo, a także podzespoły, na których zużycie posiadacz samochodu nie ma wpływu np. świece żarowe i zapłonowe. tarcze hamulcowe Renault nie podlegają w ogóle gwarancji producenta. Tak samo jest w samochodach takich, jak Fiat, Kia czy Peugeot i inne. Firmy samochodowe wyraźnie zaznaczają, że wymiany wyeksploatowanych elementów takich, jak wahacz zawieszenia do Kii itp. nie oferuje w ramach gwaranci, ale producent przynajmniej wyraźnie zaznacza, że próg ten nie dotyczy mankamentów produkcyjnych wyszczególnionych części. Za chwalebne można uznać fakt, że niektórzy producenci pojazdów dokładnie zaznaczają ograniczenia dotyczące podzespołów danego typu, takich, jak na przykład sprzęgła do Citroena.

Innym sposobem jest zastosowanie przez producentów pakietu serwisowego zamiast powszechnej gwarancji. Producentem samochodów osobowych, który ma w swojej ofercie taką formę ochrony nad zakupionym samochodem, jest BMW. Podobne serwisy naprawiają między innymi takie elementy jak tarcze hamulcowe Toyota. Niestety producenci ciągle rozszerzają listę elementów, które nie podlegają gwarancji z powodu podpięcia ich, do katalogu części podlegających „naturalnemu zużyciu” i niekiedy są to naprawdę absurdalne podzespoły, jak na przykład sprzęgła samochodowe do Lancii.

Należy jednak przyznać racje, że auto ma wiele elementów, których w razie awarii nie da się zakwalifikować do części „naturalne zużywających się”. Jest to praktycznie cała elektronika samochodu łącznie z włącznikami, przełącznikami, zasadniczymi elementami silnika itp. takie jak przewody zapłonowe Subaru. Warunkiem takiej naprawy, jest systematyczny przegląd auta według książki obsługi samochodu, gdyż w przeciwnym razie utracimy gwarancje i będziemy zmuszeni opłacić naprawę z własnej kieszeni. Za filtry paliwa do BMW, olej, płyn chłodniczy czy hamulcowy niestety jesteśmy zmuszeni zapłacić sami. Możemy się przestraszyć, gdy przyjdzie nam naprawić lub wymienić elementy takie jak klocki hamulcowe do Chryslera, ponieważ koszt wymiany tych części może się wahać w przedziale od 1000 aż do 2000zł. Najkosztowniejsza może okazać się naprawa elementów takich, jak chłodnice doładowania Seat.

W momencie, gdy jesteśmy zmuszeni naprawić nasz samochód i nie mamy funduszy na naprawę w autoryzowanym serwisie, może nas podkusić naprawa w serwisie nieautoryzowanym. Wartość takiej naprawy jest nawet o połowę mniejszy niż w przypadku serwisu autoryzowanego, lecz wiąże się z utratą gwarancji producenta. Po upływie 2 lat w momencie, gdy nasz samochód nie jest objęty już ustawa o ochronie konsumenta, jego gwarancja spada praktycznie do minimum. Jedynym i pewnie ostatnim wyjściem z tej sytuacji wydaje się zainwestowanie w tańszy, nieautoryzowany serwis samochodowy, gdyż na naprawę podstawowych części jak np. piasty do Opla, koszt może spaść nawet o połowę. Oczywiście, wiele zależy od tego, czy nasz samochód jest potencjalnie podatny na usterki, czy mamy z nim sporo zachodu, czy wszystko świadczy na to, że z gwarancji pewnie nie skorzystamy my, a tylko producent.


Zobacz również: Wynajem autokarów i busów Katowice, Kraków