Nawigacja GPS – początki systemu

Radziecki SputnikZwykle nie doceniamy różnorodnych systemów, które umożliwiają nam nawigację. Jeszcze nie tak dawno, ludzkość orientowała się w terenie wykorzystując do tego celu igłę magnetyczną umieszczoną w specjalnej obudowie, czyli popularny kompas. Jeszcze wcześniej musieliśmy się opierać tylko i wyłącznie na położeniu ciał niebieskich. O ile metody te były dostępne dla każdego, o tyle aby z nich efektywnie korzystać należało posiadać trochę wiedzy oraz doświadczenia. Jednak tego typu sposoby nawigacji odchodzą do przeszłości. Dziś praktycznie każdy może określać swoją lokalizację w bardzo efektywny sposób i to bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy oraz praktyki. Możliwe jest to dzięki nawigacji GPS.

Technologia ta powstała przez kilkadziesiąt lat. Jednak podwaliny pod nią położono w latach 50. minionego stulecia. Jak pewnie pamiętasz, był to okres intensywnego napięcia, pomiędzy dwoma supermocarstwami tamtej epoki. Notabene naprawdę niewiele brakło, aby te antagonizmy przerodziły się w otwartą wojnę, jednak to temat na zupełnie inny artykuł. Dla nas szczególnie istotne jest, że ten okres obfitował w niespotykany dotychczas wyścig technologiczny. Każde z tych państwa chciało w jakiś sposób podkreślić swoją dominację. Konkurowano o to, kto pierwszy poleci w kosmos, kto pierwszy wyląduje na Księżycu, kto zbuduje potężniejszą rakietę itd. Nie chodziło tutaj bynajmniej tylko o to, aby mieć powód do dumy, ale o to, by zaprojektować technologię, która da realną przewagę nad przeciwnikiem. Taką przewagę miała właśnie dać nawigacja GPS.

Aby było ciekawiej, Amerykanie poniekąd zawdzięczają ten system Rosjanom. Otóż wśród osób interesujących się tego typu tematyką, często przytaczana jest historia obserwacji radzieckiego Sputnika przez amerykańskich badaczy. Sputnik był pierwszą na świecie satelitą. Możemy sobie tylko wyobrażać, jaki strach wśród zwykłych Amerykanów budziła świadomość tego, że nad ich głowami krąży radzieckie urządzenie, o którym oni nie mają pojęcia. W społeczeństwie narastała wręcz panika. M.in. to było motywem zintensyfikowania obserwacji satelity przez naukowców z USA. Podczas tych obserwacji odkryli oni ciekawą cechę. Otóż satelita ten emitował falę radiową. Po pewnym czasie analizując tą falę (wykorzystywano efekt Dopplera), można było przewidzieć kiedy satelita znajdzie się nad głowami badaczy, którzy szybko zdali sobie sprawę, że skoro można określić pozycję owej satelity, to pewnie można również dokonać działania odwrotnego i w oparciu o sygnał satelitarny, przewidzieć położenie obserwatora. Tak właśnie narodziła się idea GPS, który obecnie jest najpowszechniejszym systemem tego typu na świecie.


Zobacz, jak organizować tanie podróże >>