Oszczędności przy zakupie samochodu

Kupno samochodu to dla większości z nas jeden z największych wydatków dokonywanych w życiu. Własne auto to oczywiście komfort i możliwość uniezależnienia się od publicznych środków transportu, jednak jego użytkowanie wiąże się także z dodatkowymi kosztami eksploatacji, zwłaszcza przy rosnących cenach paliw. Dlatego przed dokonaniem zakupu swoich czterech kółek, warto zastanowić się, jak maksymalnie ograniczyć wysokość wydatków. Poniżej prezentujemy kilka pomocnych rad.

wybór samochodu

Auto z salonu czy „z drugiej ręki”?

Spora część polskich kierowców decyduje się na zakup samochodów używanych, ponieważ wymaga to mniejszego początkowego wkładu finansowego. Jednak z drugiej strony pojazdy używane często okazują się mieć wiele ukrytych wad, które uwidaczniają się dopiero po kilku miesiącach użytkowania i a ich naprawa może wymagać poniesienia znacznych dodatkowych kosztów. Dlatego warto inwestować w nowe auta, które dają nam pewność niezawodności, a w przypadku ewentualnych awarii przez pewien czas możemy liczyć na darmowe serwisowanie. Zakup w firmowym salonie to oczywiście większy wydatek, jednak warto pamiętać o tym, że sezonowe promocje na nowe samochody pozwolą nam wejść w posiadanie nieużywanego auta po bardzo atrakcyjnej cenie.

Postaw na samochód ekologiczny

Wybierając model auta, które planujemy nabyć, koniecznie sprawdźmy informacje na temat jego spalania. Dopasujmy również wielkość kupowanego samochodu do naszych faktycznych potrzeb, ponieważ używanie większego samochodu wiąże się oczywiście w większymi wydatkami na paliwo. Istotny jest także rodzaj posiadanego silnika – diesel to rozwiązanie, które sprawdza się na dłuższych trasach, natomiast do codziennej jazdy na krótkich odcinkach bardziej odpowiedni będzie napęd spalinowy. Jednak nawet najbardziej ekologiczny pojazd nie przyczyni się do zminimalizowania naszych wydatków na paliwo, jeśli nie będziemy pamiętać o odpowiednim stylu jazdy (m.in. jazda na jak najmniejszych obrotach).

W przypadku wątpliwości, jakie auto będzie najbardziej oszczędne, bezawaryjne i dopasowane do naszych potrzeb, możemy zasięgnąć porady za pośrednictwem internetu. Wirtualne fora społecznościowe, to świetny sposób na wymianę opinii i doświadczeń z użytkownikami danych modeli samochodów, dzięki czemu w szybki i prosty sposób dowiemy się o wadach i zaletach konkretnych pojazdów. Warto również skorzystać z oferowanej przez salony możliwości odbycia jazdy próbnej, podczas której osobiście sprawdzimy możliwości danego auta.