Rynek nieruchomości wakacyjnych na przykładzie Portugalii

Zgłębiając tematykę apartamentów i nieruchomości wakacyjnych warto jako punkt odniesienia rozważyć rynek portugalski. Choć charakterystyka tego kraju odbiega od warunków polskich, takie spojrzenie pozwoli odnieść się do standardów jakie panują na  rynku bardziej doświadczonym i rozwiniętym pod względem nieruchomości wakacyjnych.

Opinia p. Renaty Nóbrega, przedstawicielki serwisu aukcyjnego porazpierwszy-porazdrugi.com

Czym jest nieruchomość wakacyjna?

W Portugalii kwestia rynku nieruchomości wakacyjnych, rozumianego jako zakup drugiego domu w celach rekreacyjnych, została usankcjonowana przez państwo. Turystyka mieszkaniowa została uznana jako jeden z 10 strategicznych produktów turystycznych kraju (umieszczonych w Krajowym Planie Działań Strategicznych Turystyki w Portugalii). Dzięki temu rozwiązaniu władze mogą wspierać rozwój rynku odpowiednimi zmianami legislacyjnymi, ułatwieniami proceduralnymi lub ulgami podatkowymi.

Wakacyjne apartamenty w Portugalii cieszą się popularnością nie tylko wśród rodaków, ale także turystów z innych części Europy. Dzięki doskonałej pogodzie, długiemu okresowi letniemu oraz infrastrukturze ułatwiającej dostęp z innych zakątków kontynentu, Portugalia jest bardzo atrakcyjnym miejscem wypoczynku. Polacy dopiero odkrywają ten kraj jako destynację zakupów nieruchomości wakacyjnych, jednak rynek jest popularny wśród bogatszych narodów europejskich. Dominują bezsprzecznie Brytyjczycy, którzy w 2009 roku posiadali ponad 400 tys. tego typu nieruchomości zagranicą z czego 4% właśnie w Portugalii. Kolejnymi grupami najliczniej zakupującymi nieruchomości wakacyjne w Portugalii są Niemcy i Skandynawowie.

Nieruchomości wakacyjne w Portugalii, ze względu na ich charakter można podzielić na regularne domy i mieszkania wybudowane z myślą o rezydentach, apartamenty wakacyjne sprzedawane w systemie timesharing (apartament kupowany jest na spółkę z innymi właścicielami, wysokość udziału determinuje ilość przysługującego rocznie czasu w tej nieruchomości) oraz luksusowe posiadłości zlokalizowane w nadmorskich resortach. Na klasę luksusu wpływa oprócz tradycyjnych znamion, jak klimatyzacja czy basen, lokalizacja i bezpośredni kontakt z morzem.

Oczywistym faktem jest, iż miejscowości uznawane za najbardziej atrakcyjne, jednocześnie osiągają najwyższe ceny nieruchomości. Portugalczycy z dużych miast, jako lokalizację swoich letnich apartamentów wybierają najczęściej Srebrne Wybrzeże (Costa da Prata), a zamożniejsi mieszkańcy Lizbony upodobali sobie Estriol, bogate miasto z kasynem i ekskluzywnym polem golfowym. Dużą popularnością cieszą się góry Serra de Estrela jak i również Madera. Kolejnym regionem zdobywającym coraz większą popularność jest Alentejo, ze względu na bardzo konkurencyjne ceny i możliwość kupienia całego gospodarstwa.

Warto podkreślić fakt, że obcokrajowcy kupujący nieruchomości, z których będą korzystać nieregularnie, mogą liczyć na dobrze przygotowane lokalne zaplecze. Bogata oferta firm specjalizujących się w zarządzaniu i administrowaniu obiektami, pozwoli nie martwić się o stan posiadłości, a także umożliwi dodatkowy zarobek na wynajmie nieruchomości poza zaplanowanymi odwiedzinami.

***

Porazpierwszy-porazdrugi.com to polska adaptacja innowacyjnego produktu portugalskiej firmy Net4U Services S.A, świadczącej usługi z branży nieruchomości. W 2011 spółka uruchomiła równolegle na rynkach hiszpańskim, portugalskim i polskim sprofilowane platformy aukcyjne, umożliwiając tym samym niespotykany w tych krajach sposób obrotu nieruchomościami. Sprawdzone i bardzo popularne w krajach anglosaskich aukcje nieruchomości z powodzeniem odnalazły się w realiach belgijskich i holenderskich, dlatego też firma zdecydowała się na podbój kolejnych rynków.

Porazpierwszy-porazdrugi.com jest nową koncepcją w Polsce, alternatywną wobec istniejących, tradycyjnych form sprzedaży nieruchomości. Za pośrednictwem platformy internetowej organizowane są aukcje „na żywo”, pozwalające na równoczesne zaangażowanie wielu zainteresowanych stron, jednocześnie pozwalając w naturalny sposób zadziałać prawu popytu i podaży. Dzięki temu sprzedawana nieruchomość ma możliwość osiągnięcia najkorzystniejszej ceny.

Procedura wystawienia i końcowej sprzedaży nieruchomości jest wyjątkowo szybka (trwa ok. 30 dni roboczych) i bezpieczna. Każda oferta jest gruntownie sprawdzana przez licencjonowanych pośredników, a biorący udział w aukcji kupujący mają możliwość zapoznania się z nieruchomością.