Zielona energia GDF SUEZ Energia Polska S.A.

17 nowych turbin w farmie wiatrowej Pągów znajdzie się w województwie opolskim. GDF SUEZ Energia Polska podpisała ze spółką Vestas umowę na dostawę, montaż i uruchomienie urządzeń. Nowa elektrownia wiatrowa wystartuje do końca 2012 r. Jej moc zainstalowana wyniesie 51 MW.

– Farma wiatrowa Pągów to kolejny krok do wdrożenia naszej strategii energetycznej, która pozwoli nam stać się liderem produkcji energii odnawialnej w Polsce – mówi Grzegorz Górski, Prezes GDF SUEZ Energia Polska S.A.

Realizowane przez spółkę projekty stanowią odpowiedź na potrzeby rynku europejskiego, skoncentrowane na zwiększeniu udziału energii ze źródeł odnawialnych w całkowitej produkcji energii do 15% do 2020 roku. GDF SUEZ Energia Polska S.A. od 2004 roku wspiera europejskie zamierzenia ograniczenia emisji CO2 m.in. poprzez budowę bloku w całości opalanego biomasą o mocy 205 MW w Elektrowni w Połańcu. Ograniczy on emisję CO2 o 1,2 miliona ton rocznie.

Montaż i uruchomienie turbin w Pągowie przeprowadzi Vestas, największy na świecie dostawca tego typu urządzeń. Firma będzie je serwisować i remontować przez okres 12 lat – Pągów jest pierwszą w Polsce elektrownią wiatrową typu V112-3.0 MW, czyli jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie produktów Vestas. Zastosowane w tym projekcie rozwiązanie GridStreamerTM sprawia, że V112-3.0 MW jest w pełni zgodny z polskim systemem energetycznym – podsumowuje Klaus Steen Mortensen, Prezes Vestas Northern Europe.

Pągów jest już trzecią farmą wiatrową w portfolio GDF SUEZ Energia Polska S.A., po zrealizowanych przez spółkę przedsięwzięciach Jarogniew-Mołtowo (20 MW) i Wartkowo (30 MW). Ta inwestycja, jak i zakup projektu wiatrowego Klukowo-Samborsko ma dać firmie duże zwiększenie produkcji energii pochodzącej z wiatru w ciągu paru lat.