Czy studia mogą być drogą do sukcesu?

Marzenia

Pewnie prawie każdy z nas zaobserwował, że gdy było się małym myślało się kim pragnęlibyśmy zostać gdy się dorośnie. Już na początku naszej nauki mieliśmy pewne zamysły. Dziewczynki pragnęły zostać księżniczkami, a chłopcy kierowcami rajdowymi. Wraz z upływem czasu nasze plany podlegały zmianom, a decyzje stawały się bardziej dojrzałe. Jednak przychodzi moment by się zdeklarować w którym kierunku chcemy podążać. Dla części bez wątpienia będzie to nie proste zadanie.

Kierunek

Wybór kierunku kształcenia to nie taka prosta sprawa. Ważne jest tu aby kierować się swoimi pasjami i nie zwracać uwagi na opinie innych, tylko podążać w swoim kierunku. Znane są przypadki gdy członkowie rodziny podrzucają nam pomysły na co się zdecydować jednak tak naprawdę, to jedynie my sami zdajemy sobie sprawę w czym pragniemy się specjalizować. Zatem ważne jest aby prowadzić się swoim sercem, ponieważ w rezultacie to Ty będziesz zajmować się tym przez całe życie. Jeżeli jeszcze nie wiesz co pragniesz studiować zastanów się co jest Twą największą pasją i czy jakaś specjalizacja na studiach jest podobna do tego. Cennym doświadczeniem byłoby również cofnąć się troszkę w wstecz. Może się okazać dziecięce fantazje o perfekcyjnej pracy poprowadzą Cię do celu.

Uczelnia

Gdy już obierzemy jakąś ścieżkę musimy się jeszcze zastanowić na której uczelni chcielibyśmy się uczyć. Obecnie w naszym kraju jest w czym wybierać. Oprócz szkół publicznych, są też płatne. Możemy zdecydować jaki tryb studiów wolimy: dzienny czy zaoczny. W dużych miastach takich jak Katowice czy Olsztyn, jest jeszcze więcej możliwości, ponieważ znajduje się tu bogatsza oferta uczelni. Dobrze również przed podjęciem decyzji odwiedzić interesującą nas szkołę i porozmawiać z osobami uczącymi się już tam. Będzie to bardzo pomocne, przy stwierdzeniu czy na pewno podążamy w dobrym kierunku.

Przyszłość

Zanim zaczniemy rekrutować na wybrany kierunek, warto dowiedzieć się co możesz po nim robić. Dobrym pomysłem jest także zorientowanie się czy jest to kierunek przyszłościowy. Oczywiście osoby, które planują mieć swoją działalność gospodarczą, to nie muszą przejmować się zatrudnieniem, jednakże Ci którzy myślą raczej o pracy biurowej czy lokalnych firmach, powinni się tym bardziej zaciekawić. Bowiem utrapieniem dzisiejszych czasów jest to, że wiele młodych kończy tą samą specjalizację a później pojawiają się problemy ze znalezieniem pracy. Aby do tego nie dopuścić, trzeba roztropnie skalkulować którą drogą pójść. Jeżeli wiemy, że jest już wielu bezrobotnych specjalistów w preferowanej przez nas branży, to może zatem warto rozważyć pójście w trochę innym kierunku.

Twoja decyzja

Jak widać, decyzja o podjęciu studiów nie jest prostym wyborem. Przed maturzystami stoi wiele trudnych wyborów. Jednak warto trochę się nad tym zastanowić, aby w przyszłości nie żałować. Istotne jest jaką specjalizację i uczelnie wybierzemy, jednak sposobem na sukces może okazać się znajomość rynku. Ważna jest także nasza nieustępliwość i pewność tego, co chcemy osiągnąć. Optymizm jeszcze na nikogo źle nie podziałał, a wiele osób uratował, dlatego głowa do góry! Realizujmy swoje pomysły, lecz róbmy to przemyślanie.

Więcej o studiowaniu: http://www.uczelnie.pl


Zobacz także:

matematyka przygotowanie do matury – Szkoła matematyki Alfa