W przyszłym roku gimnazjalistów czeka egzamin z języka obcego

Egzaminacyjne nowości pojawią się w roku szkolnym 2011/2012. Tegorocznym drugoklasistom będzie znacznie trudniej, niż ich starszym kolegom. W wyniku reformy programowej z 2009 roku egzamin gimnazjalny z języka upodobni się do matury – pojawi się podział na dwa poziomy: podstawowy i rozszerzony oraz krótka wypowiedź pisemna. Uczniowie II klas mają rok na doszlifowanie znajomości języka obcego.

Najważniejszą zmianą w egzaminie gimnazjalnym z języka obcego będzie wprowadzenie poziomu rozszerzonego, jako obowiązkowego dla uczniów kontynuujących naukę języka, rozpoczętą w szkole podstawowej. W praktyce oznacza to, że większość gimnazjalistów będzie zdawać język obcy na obydwu poziomach, bo poziom podstawowy jest obowiązkowy dla wszystkich. Zadaniem egzaminu na poziomie rozszerzonym będzie nie tylko sprawdzanie czy uczeń rozumie język obcy i w jakim stopniu, lecz także czy potrafi się w tym języku wypowiedzieć. Na egzaminie pojawi się też więcej gramatyki oraz rozszerzone słownictwo.

„Można spodziewać się również nowych typów zadań, które polegać będą na parafrazie oraz uzupełnianiu luk w tekście odpowiednią formą szukanego słowa w trzech obszarach: słuchaniu ze zrozumieniem, czytaniu ze zrozumieniem, a także w reagowaniu językowym” – mówi Jarosław Matusz, lektor Prywatnej Szkoły Języków Obcych Cosmopolitan w Opolu.

Zmian w nowym egzaminie gimnazjalnym z języka obcego będzie niemało – zwiększy się zakres materiału do opanowania oraz pojawią nowe zadania, które uczniowie będą musieli rozwiązać, wśród których najtrudniejszym będzie samodzielna wypowiedź pisemna: być może będzie to list, a może e-mail, czy artykuł.

„Tegoroczni drugoklasiści oraz ich młodsi koledzy już teraz powinni zacząć przygotowywać się do egzaminu gimnazjalnego. Warto samodzielnie poćwiczyć zadania, które na pewno pojawią się w arkuszu egzaminacyjnym, np. ćwiczenia na dobieranie słówek, pytania wielokrotnego wyboru, czy uzupełnianie fragmentów zdań. Dobrym pomysłem jest też specjalny kurs, przygotowujący do egzaminu gimnazjalnego z języka. Od lat prowadzimy takie zajęcia dla gimnazjalistów, dzięki czemu wiemy, co najczęściej sprawia im trudność i nad czym trzeba będzie mocniej popracować”– mówi Jarosław Matusz.

Czas przeznaczony na każdy poziom to 60 minut a nie 90, jak to było do tej pory, jednakże oba poziomy trzeba będzie zdawać tego samego dnia. Egzaminy w nowej formie zostaną przeprowadzone w kwietniu 2012 roku.

Jarosław Matusz twierdzi, że – choć nowy egzamin gimnazjalny będzie znacznie trudniejszy, niż dotychczasowy – nie powinniśmy się go bać, ale jak najwcześniej rozpocząć przygotowania.

Kontakt dla mediów:

Katarzyna Podsiadło

Account executive

Ego Public Relations

e-mail: k.podsiadlo@egopr.pl

tel. kom. 509-802-488

tel. 71/790-00-66