Fotografia sportowa – o czym trzeba pamiętać
Fotografia sportowa jest bardzo ciekawym zajęciem. Sport to nie tylko ruch. To także emocje. Wykonując zdjęcia takich wydarzeń, zawodów, czy też zwykłej zabawy dzieci na podwórku, należy mieć na uwadze kilka prostych kwestii.
Czym fotografować?
Dobry sprzęt pomaga w robieniu zdjęć sportowych, jednak posiadając zwykły kompaktowy aparat także z powodzeniem pomoże nam uchwycić zmagania zawodników. Fotografując lustrzanką dobrze jest zaopatrzyć się w nakładkę na obiektyw, która chociaż trochę uchroni nasz sprzęt przed słońcem, ale też piaskiem i wilgocią.
Kadr
W fotografii sportowej duże znaczenie ma to, w jaki sposób skomponujemy zdjęcie. Największe wrażenie robią te, które robimy z bliska. Nie bójmy się podejść bliżej do akcji. Z drugiej strony musimy mieć na uwadze nasze bezpieczeństwo. Na pewno nie powinniśmy uchodzić tam, gdzie jest to zabronione. Unikajmy też miejsc szczególnie narażonych na niebezpieczeństwo, np. barier na rajdach lub wyścigach. Pamiętajmy, że sport to nie tylko zawodnicy. Owszem, to oni są najważniejsi, jednak ich trenerach, a także kibicach. Oni także mogą być ciekawym obiektem naszych zdjęć. W kadrze warto jest umieścić jakieś ważne, ciekawe wydarzenia, dlatego musimy być zawsze w gotowości do spuszczenia migawki. W tym pomaga znajomość zasad i prawidłowości danej dyscypliny. W kluczowych, ważnych momentach możemy być już zwarci i gotowi, wycelowując obiektyw we właściwe miejsce, nie czekając na odpowiedni moment. Równie dobrze można fotografować sportowe emocje, a te bywają różne. Od radości aż do bólu, płaczu i gniewu.
Ustawienia
To, jakie parametry dobierzemy zależy przede wszystkim od efekty, jaki chcemy osiągnąć. Jeśli chcemy „zamrozić” zawodników i akcję, możemy zastosować tryb seryjny. Wybierając taką metodę możemy uchwycić najciekawsze momenty ze wszystkimi szczegółami. W tym celu w naszym sprzęcie powinniśmy ustawić możliwie najkrótszy czas otwarcia migawki. Nie ma konieczności ustawiania wysokiej czułości aparatu. Dobrze jest za to ustawić większą przysłonę. W większości sportów akcja jest dynamiczna i nie ma czasu na „zabawę” ustawieniami sprzętu. Dobrze jest wypróbować wcześniej kilka różnych parametrów lub skorzystać z funkcji preselekcji jednego z nich.
Inną metodą fotografowania sportu jest panoramowanie. Polega to na rozmyciu tła przy jednoczesnym zachowaniu ostrości głównego elementu. Tutaj ustawienia mogą być różne, ponieważ zależą od tego jaki jest śledzony przez nas obiekt. Do tej techniki robienia zdjęć ważna jest przestrzeń. Ponieważ wodzimy aparatem za zawodnikiem lub pojazdem, musimy mieć wystarczająco dużo miejsca. W panoramowaniu dużą rolę odgrywa migawka. Ustawia się ją z reguły na dłuższy czas, ok. 1/30. Dobrze jest w takim wypadku ustawić ciągły autofocus, żeby zachować ostrość zdjęcia. Jednocześnie, gdy robimy zdjęcia w mocnym oświetleniu możemy zwiększyć przysłonę lub wybrać ujemną ekspozycję. Robiąc zdjęcie, przez pierwszą chwilę prowadzenia aparatu zgodnie z torem obiektu, trzymamy migawkę wciśniętą do połowy. Następnie spuszczamy ją i jeszcze przez chwilę wodzimy za fotografowanym elementem. Ważne jest przy tym, żeby cały czas mieścić zawodnika lub pojazd w kadrze.
Fotografowanie sportu to duża frajda. Umiejętne i ciekawe ujęcie akcji oraz emocji zawodników daje naprawdę wspaniałe efekty.
Artykuł powstał dzięki uprzejmości forum fotograficznego ForumPhoto.pl
Zobacz także:
Praktyczny poradnik – jak fotografować w podróży >>