Zimowe zdjęcia

Zima to piękny czas, nie tylko dla narciarzy i amatorów sanek, ale również dla fotografów, którzy cały rok czekają, aby wreszcie móc wyjść w plener i zrobić zachwycające zdjęcia. Zima temu sprzyja i jest jakże wdzięcznym obiektem fotografowania, jednakże trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Oto kilka wskazówek.

Sprzęt to podstawa

W przypadku sprzętu największe obawy są, co do jego wytrzymałości. Niskie temperatury nie są jego sprzymierzeńcem. Już w temperaturach poniżej zera nawet najlepsze aparaty mogą nie pracować tak, jakbyśmy tego chcieli. Jest jednak kilka rzeczy, o których warto pamiętać.
Przede wszystkim nie można zapomnieć o podwójnej dawce baterii. Niskie temperatury są wrogiem akumulatorów i na mrozie szybciej się rozładowują, dlatego trzeba być przygotowanym na tę okoliczność. W ramach oszczędności baterii należy jak najbardziej zminimalizować używanie wyświetlacza. W tym wypadku bardzo cenne są mrozoodporne aparaty, takie jak np. aparat Sony.

aparatKoniecznie należy unikać wilgoci, a przede wszystkim parowania. Jeżeli wilgoć dostanie się do obiektywu, to co najmniej przez kilkanaście godzin nie będziemy mogli robić zdjęć. Wchodząc do ciepłego pomieszczenia, czasem lepiej jest zostawić aparat na zewnątrz.

Odpowiednie ustawienia

Oczywiście robiąc zdjęcia, należy pamiętać o odpowiednich ustawieniach. Zimą świat wygląda zupełnie inaczej. Dominują inne kolory, szczególnie biel i czerń, i jeżeli o tym zapomnimy, nasze zdjęcia będą szare i smutne, a tego byśmy nie chcieli.
Odpowiednie światło to podstawa, dlatego w plener nie możemy wybrać się zbyt późno, tym bardziej, gdy chcemy uchwycić słońce, którego o tej porze roku jest bardzo mało.
Gdy naszym celem jest zrobienie nocnych zdjęć, to już o 16 należy ustawić długi czas naświetlania. Kolejną rzeczą, którą trzeba zrobić to korekta ekspozycji lub wybór odpowiednich opcji w aparacie takich jak „Śnieg” lub „śnieg plaża”. Dzięki temu nasze zimowe zdjęcia będą naprawdę białe, a nie szare i pozbawione wyrazu.

Robienie zdjęć zimą nie jest trudne, jeżeli tylko pamięta się o najważniejszych rzeczach, jakimi są ustawienia aparatu, jak i jego ochrona przed zimnem. Jeżeli o tym nie zapomina, nasze zdjęcia będą naprawdę wyjątkowe.