Ustawa antyspreadowa a kantory internetowe

W sierpniu 2011 r. wprowadzona została w Polsce tzw. ustawa antyspreadowa. Umożliwia ona dość spore oszczędności osobom spłacającym kredyty w obcych walutach. Sprawdźmy, jakie znaczenie mają tutaj także internetowe kantory.

Co wynika z ustawy antyspreadowej?

Od sierpnia 2011 roku banki funkcjonujące w Polsce są zobowiązane przyjmować raty kredytów nie tylko krajowej walucie, czyli złotych, ale również w tej walucie, w której zaciągnięto dany kredyt. A zatem osoby posiadające kredyt walutowy mogą spłacać go bezpośrednio w euro czy frankach, które kupują samodzielnie w kantorze czy innym banku. Mogą zatem wybierać te źródła waluty, które w danym momencie mają najkorzystniejszy kurs wymiany. Raty można uiszczać osobiście w kasie banku-kredytodawcy, a także przelewem pocztowym czy internetowym. Co istotne – kredytobiorca nie jest z tego tytułu obarczany żadnymi dodatkowymi opłatami czy prowizjami.

Co istotne – ustawa antyspredowa wprowadziła także obowiązek ścisłego określenia i wpisania do umowy wartości widełek spreadowych, w których mieścić się będzie kurs, po którym bank będzie sprzedawał klientowi walutę przez cały okres spłacania kredytu. A zatem kredytobiorca ma pewność co do maksymalnej wysokości spreadu, jakim może zostać obarczony przez bank.

Gdzie najkorzystniej wymieniać walutę?

Najstarszym i wciąż najpopularniejszym sposobem pozyskania obcej waluty jest tradycyjny kantor. Taka operacja spłaty kredytu za pośrednictwem stacjonarnego kantoru jest jednak niewątpliwie czasochłonna, ponieważ należy udać się do kantoru, wymienić walutę, a następnie dostarczyć zakupione w ten sposób euro czy franki do bankowej kasy.

Ogromnym ułatwieniem dla osób kupujących walutę na spłatę kredytu jest skorzystanie z usług jednego z e-kantorów, których listę znaleźć można w porównywarce strefawalut.pl. Jest to niewątpliwie bardziej opłacalny sposób wymieniania waluty, ponieważ kantory internetowe oferują niższy spread niż banki i kantory tradycyjne.

Ponadto ogromną przewagą kantoru online nad tradycyjnym jest oszczędność czasu. Wszystko, co musi zrobić klient, to zarejestrować się i zasilić odpowiednią kwotą konto na wybranej platformie internetowej, a następnie może już dokonać transakcji bez wychodzenia z domu.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze e-kantoru?

Przy wyborze kantoru internetowego w porównywarce strefawalut.pl dobrze jest sprawdzić, czy ma on podpisaną umowę z naszym bankiem-kredytobiorcą i czy w ramach tej umowy przelewy z kantoru są darmowe. Jest to istotne, ponieważ w przeciwnym razie koszt przelewu może pochłonąć dużą część zysku wynikającego z niższego spreadu.