Bukowina Tatrzańska – jaka jest jej historia i teraźniejszość?

Bukowina Tatrzańska to nie wyłącznie baseny termalne, stoki narciarskie czy spacery po górach. Jest tu charakterystyczna atmosfera i bogata kultura góralska. Właśnie dlatego jest jednym z najchętniej odwiedzanych ośrodków turystycznych na południu kraju.

Powstanie Bukowiny Tatrzańskiej

– Wiadomo, że Bukowina nie zawdzięcza swojej nazwy porastającym niegdyś górskie zbocza bukom. Najprawdopodobniej wywodzi się ona od nazwiska zasadźcy, „uczciwego Kaspra Bukowińskiego”, którego za „staranie i pilność” na rzecz osady mianowano wójtem. Za czasów zaboru austriackiego, gdy wieś wchodziła w skład Galicji, nazwę miejscowości pisało się przez literę „v” – mówi Krzysztof Kramarz z BUKOVINA Terma Hotel Spa. – W 1935 roku aby odróżnić miejscowość od innej Bukowiny, położonej na północnym Podtatrzu, wieś zyskała przydomek „Tatrzańska”.

Administracyjnie była tu wieś Waskmund założona przez niemieckich kolonistów w 1334 roku. Rzeka Białka była granicą między Rzeczpospolitą a Królestwem Węgier. Trwał tu ciągły konflikt między państwami – tereny przechodziły z rąk do rąk. O Bukowinie Tatrzańskiej wspomniano w dokumentach pierwszy raz w 1630 roku. Osadnicy założyli jedną z najwyżej wzniesionych miejscowości w Polsce (ok. 1000 m n.p.m.). Pierwszy rozbiór Polski włączył ziemie bukowiańskie we władanie cesarza Austrii. Gospodarka rabunkowa właścicieli ziemskich spowodowała zubożenie ludności, a Bukowina i tak nie należała do zamożnych wsi. Było tu kilka młynów, gonciarnie i tartaki. Gazdowie prowadzili gospodarkę samowystarczalną, a po towary jeździli do Nowego Targu lub węgierskie i słowackie targi.

Turystyka w Bukowinie Tatrzańskiej

Turyści do Bukowiny dotarli w 1897 roku – po drodze do Morskiego Oka. Wieś była dotąd odcięta od świata. Otwarcie drogi do Poronina w latach 30. XX wieku zlikwidowało barierę od świata. Dom Ludowy, ośrodek kulturalno-oświatowy, zintegrował mieszkańców wsi wokół kultury góralskiej. Aby go wybudować, organizowano zbiórki podczas występów Teatru i Chóru Włościańskiego, górale organizowali materiały budowlane. W efekcie otrzymano piękny przykład architektury regionalnej Podhala. To największa drewniana budowla naszego kraju. Dziś działa tu m.in. Szkoła Ginących Zawodów, w tym snycerki, haftu, malarstwa na szkle czy garncarstwa. Odbywają się tu „Sabałowe Bajania” (Festiwal Folkloru Polskiego) oraz „Góralski Karnawał”.

Nie tylko folklorem żyje region. Jest tu Terma BUKOVINA, jeden z najnowocześniejszych w Europie kompleksów basenów termalnych. W 20 basenach z ciepłymi wodami termalnymi o leczniczych właściwościach można wypocząć po szaleństwach na stoku. Bukowina Tatrzańska to także dobry punkt wypadowy na wycieczki krajoznawcze. Dotrzemy stąd do Trzech Koron, Zakopanego, Niedzicy i Czorsztyna, a także słowackiej części Tatr. Organizowany jest też rafting i spływ kajakami po Białce.

Co ważne, do Bukowiny Tatrzańskiej z innych rejonów Polski można szybko dostać się tanim połączeniem lotniczym Eurolot z Gdańska i Warszawy do Popradu w słowackich Tatrach. Potem wystarczy pół godziny, aby dotrzeć do Bukowiny.

mat. pras. Terma Bukovina (Natalia Żalińska na podstawie: „Bukowina Tatrzańska na tle dawnych dziejów” Jan Kuchta)