Czas tanich lotów

Ciekawe oferty przewoźników oferujących wyjazdy za granicę po konkurencyjnych cenach, portale umożliwiające szybkie odnalezienie biletów nawet największym laikom. Czy podróżowanie w dzisiejszych czasach może być tanie? Czy odwiedzanie obcych krajów musi wiązać się z wysokimi kosztami?

W dzisiejszych czasach podróżowanie nie jest kosztownym przedsięwzięciem i prawie każdy może sobie pozwolić na wylot poza granice Polski. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej, można bez wyciągania paszportu z szuflady podróżować między wieloma państwami. Brak kontroli granicznej czy konieczności ubiegania się o wizy w państwach UE dodatkowo wpłynął na komfort podróży. Wysyp tanich linii lotniczych, oferujących bilety po konkurencyjnych cenach, miał nie mniej istotny wpływ na odsetek podróżujących Polaków. Na forach internetowych i dyskusjach na portalach społecznościowych niejednokrotnie czytamy podobne komentarze: „Kupiłam bilet lotniczy dla rodziców za złotówkę”, „Natrafiłem na super promocję – odwiedziłem Londyn i za bilet w obie strony zapłaciłem 99zł…” itp.

Minęły już czasy, kiedy powodem do dumy był wyjazd nad polskie morze czy Mazury, a zimą do Zakopanego. Powtarzający się co roku schemat czy gra w rosyjską ruletkę z kapryśną  Polską pogodą były typowym wakacyjnym scenariuszem Kowalskiego. Na pewno pamiętamy chwile, w których nasi znajomi po spędzonych za granicą wakacjach, wyciągali zdjęcia z zapierającymi dech w piersi widokami. Wszystko wydawało się być takie kolorowe, morze krystalicznie czyste, a zabytki niewyobrażalnie piękne. Na szczęście te czasy minęły.

Nadal lubimy polskie morze, ale coraz częściej i chętniej wybieramy różne europejskie kraje a nawet dalsze, bardziej egzotyczne kierunki. Niejednokrotnie odstrasza nas jednak cena – wydaje nam się, że nas nie stać, że taki wyjazd oznacza kredyt w banku, że może za rok, za dwa. Niestety, większość z nas zakłada podobny scenariusz nawet bez uprzedniego sprawdzenia i małego rozenania w sieci. Co zatem należy zrobić by polecieć, zobaczyć, odpocząć i nie zbankrutować?

Po pierwsze ważny jest czas dokonania rezerwacji biletu. Podróżując po Europie najlepiej, aby było to minimum 7 dni przed odlotem, natomiast wiadomym jest, że im wcześniej zaczniemy rozglądać się za biletem, tym lepiej. Wybierając dalsze cele podróży warto zwrócić uwagę nie tyle na pozostały do wylotu czas, co okres, w którym kupujemy bilet. „Jeśli nie jesteśmy przywiązani do terminu wyjazdu dobrym rozwiązaniem jest przełożenie go z lipca tudzież sierpnia na przykład na wrzesień – niesamowite jak duża różnica może być w cenie”- mówi Ewa Malec, specjalista ds. sprzedaży biletów lotniczych z portalu Whynotfly.pl. Oczywiście należy również pamiętać o dniu – jak wiadomo, weekendowe loty zawsze są odrobinę droższe, a różnica jednego dnia niejednokrotnie pozwala nam zaoszczędzić bardzo dużo.

Miejsce wylotu to kolejny czynnik wpływający na cenę biletu. Czasami ten sam przewoźnik oferuje bowiem dużo tańsze bilety z lotnisk w innych miastach – warto sprawdzić taką możliwość. Również wybór odpowiedniej linii lotniczej może zmniejszyć znacząco koszt tej samej trasy podróży.

Obecnie w Internecie można znaleźć mnóstwo firm oferujących zagraniczne wyjazdy po atrakcyjnych cenach, które niejednokrotnie mogą konkurować z podróżą nad kapryśne polski morze. „Ceny w Polsce nie są wcale tak korzystne jakby się mogło wydawać, a sam dojazd autem przy obecnych cenach paliw, niejednokrotnie okazuje się być droższy od biletu lotniczego” – komentuje Malec. Hotele za granicą też mogą zadziwić nas swoimi cenami – przykładowo za pobyt w czterogwiazdkowym hotelu w Mediolanie za 7 nocy (ze śniadaniem), dla dwóch osób zapłacimy około 540 euro, co przy kursie 3,95 daje nam 2133 zł. Analogicznie, za hotel o podobnym standardzie w Gdańsku zapłacimy 2925zł. Bilet lotniczy do Włoch stanowi natomiast niewielki procent całej wycieczki – można go bowiem znaleźć już za 199zł. Szybko, tanio i komfortowo.

W czasach powszechnego dostępu do różnorodnych ofert biletów lotniczych, podstawą udanej i taniej podróży jest planowanie i chęci – zasób naszego portfela przestał być bowiem ograniczeniem w poznawaniu świata.

Zobacz także:
Jak tanio podróżować?