Kajakiem do Starogardu

Spływy kajakowe to bardzo popularny sport. W ostatnich latach nastąpił gwałtowny wzrost zainteresowania takim spędzaniem czasu wolnego. Spływy to sport dla aktywnych ludzi lubiących obcować z przyrodą. Nie musimy mieć własnego kajaka i martwić się o transport, istnieje wiele firm organizujących takie atrakcje.

Rzeka Wierzyca to piękny szlak kajakowy. Spływ rozpoczynamy w Starej Kiszewie a kończymy w Starogardzie Gdańskim. Przepływamy około 30 kilometrów poprzez: Górę, Pogódki, Jaroszewy, Krąg. Szlak jest bardzo urozmaicony i każdy znajdzie tu dla siebie atrakcje. Miejscami meandrująca rzeka rozlewa się szeroko i płynie leniwie. Gdzie indziej zamienia się w rwący potok. Po drodze możemy zatrzymać się aby zwiedzić wspaniałe świątynie i inne stare zabudowania. Przepływamy pod kilkoma mostami. Spotkamy także powalone drzewa i inne, w miarę łatwe do pokonania przeszkody. Szlak jest raczej łatwy i zalecany dla początkujących.

Na szlaku kajakowym do Starogardu Gdańskiego nie znajdziemy wielu miejsc noclegowych. Jeśli chcemy rozłożyć namiot to będziemy musieli nocować „na dziko”. Trudy podróży wynagrodzi nam przepiękna trasa, cisza i spokój, wszak te rejony to początek Borów Tucholskich. Po dopłynięciu do celu polecam zwiedzić miasto Starogard Gdański. Wiele tu wspaniałych zabytków i malowniczych zakątków. Polecam obejrzenia neorenesansowego Pałacu Wiechertów, obejrzenie murów obronnych i baszt. Można też zwiedzić zabytkowy, XIV wieczny kościół.

W Starogardzie Gdańskim istnieje kilka firm organizujących spływy kajakowe. Koszt takiej imprezy to około 100zł za dwuosobowy kajak na jeden dzień. Organizator przewozi sprzęt i ludzi do wybranej miejscowości. Tam przygotowuje wszystko do podróży i spławia kajaki. Potem czeka na wszystkich w Starogardzie Gdańskim. Po drodze istnieje możliwość zorganizowania noclegu czy ogniska. Wszelki sprzęt tylu kapoki, namioty można wypożyczyć za dodatkową opłatą.

Jak widzicie takie spędzanie czasu jest zdrowe, przyjemne i całkiem tanie. Zapraszamy zatem do stolicy Kociewia na spływ kajakowy.