Nocleg w lodowym pałacu

SzwecjaCo powiecie na to, żeby przespać się w pokoju zrobionym z lodu? Pierwszy na świecie i najsławniejszy lodowy hotel w pobliżu wioski Jukkasjärvi w północnej Szwecji co roku przyjmuje nawet 15 tysięcy gości, którzy spędzają tam noc w temperaturze – 5 stopni Celsjusza. Brr…

Icehotel to nie tylko niezwykłe miejsce do spania, ale także prawdziwe dzieło sztuki. Do budowy hotelu zużywa się 30 tysięcy ton śniegu i 4000 ton lodu z przepływającej w pobliżu rzeki Torne. W Icehotel turyści znajdą nie tylko ekskluzywne pokoje hotelowe, ale także kino, teatr, galerię sztuki, oraz bar, w którym drinki serwowane są w lodowych szklankach. W lodowej kaplicy każdego roku związek małżeński zawiera ponad setka par.

Icehotel w Jukkasjärvi leży kilkanaście kilometrów od Kiruny, ponad 200 km za kołem podbiegunowym. W tej malowniczej miejscowości przez długie lata zima była martwym sezonem. W 1989 roku, Yngve Bergqvist zainspirowany dorocznym lodowym festiwalem w japońskim Sapporo postanowił zbudować w Jukkasjärvi pierwszy na świecie hotel z lodu. Nie miało to być jednak zwykłe igloo, ale prawdziwe dzieło lodowej sztuki.

Projekt przerósł oczekiwania samych twórców. Od ponad 20 lat, rok w rok w listopadzie rozpoczyna się budowa hotelu, w którą zaangażowani są artyści z całego świata. W zeszłym roku przybyli oni z 15 krajów m.in z Argentyny, Estonii, Hiszpanii, Włoch, Norwegii i Holandii. Pracowali na mrozie przez miesiąc, by w grudniu odbudowany po raz kolejny hotel mógł przyjąć nowych gości.

Goście, którzy odwiedzą Icehotel w grudniu mogą podziwiać noc polarną, natomiast turyści przyjeżdżający do Jukkasjärvi  w lutym i marcu nie mogą się nadziwić tamtejszej słonecznej pogodzie. Z końcem kwietnia hotel topnieje, by w powrócić do swojej „matki” – rzeki Torne.

Przyjemność odwiedzenia tego niezwykłego miejsca nie należy do tanich. W sezonie od grudnia do marca zapłacimy za noc w dwuosobowym pokoju od 1250 SEK (ok. 587 PLN). Za nocleg w apartamencie DeLuxe nawet 7000 SEK (ok 3290 PLN). Do Kiruny polecimy bezpośrednim lotem ze Sztokholmu. W sezonie zimowym dostępne jest także połączenie z londyńskiego Heathrow. W tym roku samoloty z Heathrow odlatują 4, 11, 14, 18 lutego oraz 10, 17 marca.

Sława lodowego hotelu jest tak wielka, że po raz pierwszy w tym roku Icehotel przyjmie gości także latem! 8 czerwca otwarta zostanie mniejsza, siostrzana wersja hotelu. Na 120 metrach kwadratowych znajdzie się miejsce dla trzech apartamentów, słynnego Icebaru i pracowni, w której goście będą mogli spróbować swoich sił w rzeźbieniu w lodzie. Sezon letni potrwa do 18 sierpnia. Lodowy hotel w Jukkasjärvi możemy odwiedzić z biurem Itaka, które od czerwca do sierpnia zaprasza turystów na wycieczkę O północy na Północy.

Żeby przespać się na lodowym łożu nie trzeba jechać aż pod biegun. Po spektakularnym szwedzkim sukcesie, lodowe hotele wyrosły w Norwegii, Kanadzie, Finlandii, czy w Niemczech. Lodowe apartamenty znaleźć można także w Rumunii. Pierwszy we Wschodniej Europie lodowy hotel zbudowany został w 2006, w rumuńskich Górach Fogaraskich. Hotel położony jest na wysokości 2034 n.p.m i można się do niego dostać tylko górską kolejką linową. Składający się z 14 pokoi obiekt oraz pobliska kaplica zbudowane są z lodu pochodzącego z pobliskiego jeziora Balea. Oba budynki wznoszone są w grudniu, by z końcem kwietnia stopnieć i spłynąć z powrotem do jeziora.

Latem nad malownicze polodowcowe jezioro Balea zabiorą nas polscy organizatorzy. Jeśli jednak chcemy odwiedzić zimowy hotel możemy skorzystać z oferty brytyjskiego biura podróży Untravelled Paths Limited.