Zagraniczne wczasy bez żołądkowych rewolucji

Planujesz urlop w ciepłych, egzotycznych krajach? Nie chcesz, aby choroby zakłóciły Twój wypoczynek? Przygotuj się do podróży już dziś. Zgłoś się na konsultacje do Poradni Medycyny Podróży i wykonaj odpowiednie szczepienia.

Zagraniczne wczasy cieszą się nieustanną popularnością. Cypr, Turcja i Tunezja – to niezmiennie najczęściej odwiedzane przez turystów kraje. Osoby poszukujące bardziej egzotycznych wrażeń wybierają np. Meksyk, Tajlandię czy Indie. Na wakacyjny wyjazd decydujemy się często w ostatniej chwili zapominając o profilaktyce zdrowotnej przed takimi podróżami. Skutkiem naszego pośpiechu są najczęściej biegunki, ale mogą nas dotknąć także groźne schorzenia, w tym zachorowania spowodowane brakiem odpowiednich szczepień ochronnych. Jeśli chcemy, by chorobowe rewolucje nie zakłóciły naszego wypoczynku i pozwoliły zdrowym wrócić do domu powinniśmy przed wyjazdem skorzystać z porady lekarza medycyny podróży.

Do poradni najlepiej udać się co najmniej 6-8 tygodni przed wyjazdem, gdyż po podaniu większości szczepień najczęściej dopiero po takim okresie uzyskuje się całkowitą odporność. Przygotowując się do podróży od strony medycznej należy przede wszystkim uwzględnić: miejsce w jakie się udajemy, styl podróży, nasz wiek, stan zdrowia oraz indywidualne przeciwwskazania. W oparciu o te dane lekarz opracowuje indywidualny model postępowania dla każdego podróżnego.

Ważna jest również profilaktyka. Co zatem powinniśmy zrobić, aby uchronić się przed niebezpieczeństwem? Zapytaliśmy o to dr Grażynę Janku z Prywatnej Lecznicy Certus, będącej certyfikowanym ośrodkiem medycyny podróży w Poznaniu. – Ważne jest zwłaszcza w krajach o gorszym standardzie higieny niż Polska – aby pić wodę wyłącznie przegotowaną i butelkowaną, a napoje w restauracjach i hotelach zamawiać bez lodu. Na terenach malarycznych nie wolno zapomnieć o moskitierze i środkach odstraszających komary. Ale są też rzeczy, na które należy zwrócić uwagę ze względu na specyficzną sytuację w danej części świata. A sytuacja epidemiczna nie jest czymś stałym – tłumaczy dr Grażyna Janku. – Niektóre szczepienia należy przyjąć niezależnie od miejsca wyjazdu, np. przeciwko tężcowi. Są też i takie choroby, przy których ryzyko zachorowania jest wysokie jedynie w niektórych częściach świata i przy takich wyjazdach szczepienie jest celowe. Tak jest np. w przypadku Polio udając się do Pakistanu, Indii czy Afganistanu. Niektóre szczepienia są wręcz wymagane – tak jest w przypadku żółtej gorączki w wielu krajach Afryki i Ameryki Południowej – dodaje.

Marzec i kwiecień to najlepsze miesiące na to, by na 6-8 tygodni przed wakacjami wybrać się do Poradni Medycyny Podroży. Podczas konsultacji lekarz oceni nasz stan zdrowia, udzieli kompleksowej informacji na temat zagrożeń związanych z podróżami, dobierze odpowiednią profilaktykę lekową zależnie od miejsca wyjazdu, a także zleci przeprowadzenie odpowiednich szczepień ochronnych.