Od poniedziałku 2. Festiwal Czesława Miłosza w Krakowie

2. Festiwal Czesława Miłosza rozpocznie się w poniedziałek 9 maja 2011 w Krakowie. Wydarzenie obfitować będzie w spotkania blisko dwustu pisarzy, poetów, tłumaczy i znawców twórczości Czesława Miłosza z czterech kontynentów, w tym przyjaciół Noblisty, krytyków i znawców jego twórczości, historyków literatury, a także młodych gniewnych dyskutujących ze spuścizną poetycką i eseistyczną Czesława Miłosza.

Druga edycja festiwalu potrwa tydzień. Organizowana jest pod hasłem Rodzinna Europa. Będzie najważniejszym akcentem polskich obchodów Roku Miłosza ogłoszonego przez Sejm RP i Parlament Litwy w związku z setną rocznicą urodzin Poety. Udział w Festiwalu potwierdzili już m.in. Wisława Szymborska, Derek Walcott, Timothy Garton Ash, Bei Dao, John Gray, Breyten Breytenbach, Zadie Smith, Thomas Venclova, Jane Hirschfield, Adam Zagajewski, Ołeh Łyszeha i Helen Vendler.

Festiwal Czesława Miłosza jest kontynuacją Krakowskich Spotkań Poetów z roku 1997 i 2000 pod patronatem i z udziałem obojga polskich literackich noblistów oraz I edycji Festiwalu Literackiego Czesława Miłosza pt. „Zniewolony umysł” (2009).

Na program drugiej edycji Festiwalu Czesława Miłosza złożą się: wieczory poetyckie, dyskusje panelowe, indywidualne spotkania autorskie gości Festiwalu, koncerty, premiery i prezentacje książek, przegląd filmów o Czesławie Miłoszu, sesja naukowa zorganizowana na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz panel tłumaczy Miłosza.

Zobacz pełny program Festiwalu Czesława Miłosza 2011: http://milosz365.pl/pl,2program.php
Więcej o Festiwalu na www.milosz365.pl