Jak wyczyścić lustrzankę?

Czasami na Twoich zdjęciach pojawiają się delikatnie nieczystości? Starannie wykonane fotki nie mają doskonałej jakości? Być może wszystkiemu winien jest osadzony na matrycy kurz. I choć niektóre aparaty posiadają opcję automatycznego czyszczenia matrycy to nawet na nich widoczne są drobinki kurzu. Aby nie odbijały się one na jakości zdjęć warto raz na jakiś czas dobrze wyczyścić aparat.

Sposoby czyszczenia matrycy?

Lustrzanki cyfrowe mają delikatne wnętrze. Matryca to serce aparatu, dlatego podczas jej czyszczenia należy postępować wyjątkowo ostrożnie. Można ją czyścić na sucho lub w razie potrzeby na mokro. Pierwszy sposób jest dla niewprawionej ręki jest łatwiejszy i przede wszystkim bezpieczniejszy. Drugi jest niezbędny, gdy na matrycy pojawią się tłuste lub uciążliwe plamki.

Do czyszczenia na sucho najlepiej użyć pędzla elektrostatycznego, który skutecznie usunie wszelkie drobinki kurzu. W przypadku czyszczenia na mokro potrzebny będzie specjalny patyczek. Jeśli obawiasz się, że Twoja lustrzanka podczas zabiegu może ucierpieć to oddaj aparat do serwisu gdzie czyszczeniem zajmą się profesjonaliści.

Czyszczenie matrycy krok po kroku

Chcąc wyczyścić lustrzankę należy przede wszystkim upewnić się, że pędzel, patyczek i stanowisko pracy są czyste, a baterie aparatu w pełni naładowane. Następnie należy zdjąć obiektyw i wybrać odpowiednią opcję w menu. Większość aparatów ma funkcję czyszczenia matrycy. Po jej wybraniu migawka jest otwierana i blokowana, aż do chwili włączenia aparatu. Dzięki tej opcji nie ma konieczności ciągłego trzymania spustu migawki. Gdy ta otworzy się, delikatnie usuń cząstki kurzu z matrycy. Na koniec sprawdź czy cała operacja zakończyła się sukcesem. Połóż na gładkiej powierzchni białą kartkę papieru i przy przesłonie f/11 zrób zdjęcie, a następnie obejrzyj je w dużym powiększeniu. Udało się?

Czyszczenie matrycy, a właściwie jej obudowy to żmudne i wymagające precyzji zadanie. Podczas usuwania kurzu lub tłustych plamek należy zachować maksimum ostrożności i upewnić się, że sprzęt, którego używamy jest czysty. Przy zastosowaniu się do wszystkich reguł czyszczenie aparatu powinno zakończyć się sukcesem.