Nowy serial TVP „Komisarz Alex”

Od soboty, 3 marca o godz. 20.20 widzowie TVP1 mogą oglądać nowy serial „Komisarz Alex” o losach łódzkich policjantów. W nowym serialu obejrzymy Kubę Wesołowskiego, Magdalenę Walach oraz Ireneusza Czopa. Zagadki będzie pomagał im rozwiązywać pies – tytułowy komisarz Alex.

Od 1 września serial realizowany był w Łodzi, pod czujnym okiem reżysera Roberta Wichrowskiego, który w swoim dorobku ma już m.in. takie produkcje jak „Szpilki na Giewoncie”, „Brzydula” czy „Klub szalonych dziewic”.

Serial „Komisarz Alex” to historia policjanta, którego partnerem jest niezwykły pies. W roli jego opiekuna zobaczymy popularnego aktora młodego pokolenia Kubę Wesołowskiego, znanego m.in.z seriali „Czas honoru”, oraz „1920. Wojna i miłość”. Wcieli się on w postać komisarza Marka Bromskiego, a na planie partnerować mu będzie Magdalena Walach, odtwarzająca rolę inteligentnej pani podkomisarz Lucyny Szmidt oraz związany z Łodzią Ireneusz Czop, jako starszy aspirant Ryszard Puchała.

„Komisarz Alex” powstał na podstawie  popularnej na całym świecie austriackiej serii kryminalnej „Komisarz Rex”, nadawanej z powodzeniem od 1994 r.

W „Komisarzu Aleksie”  zobaczymy także innych znakomitych polskich aktorów m.in. Daniela Olbrychskiego, Janusza Chabiora oraz gościnnie m.in. Katarzynę Figurę, Ewę Kasprzyk, Piotra Machalicę czy Annę Milewską. Znaczną część obsady będą stanowili aktorzy związani z Łodzią.

W serialu pojawią się także polscy aktorzy, którzy występowali w oryginalnej wersji serialu, czyli „Komisarzu Reksie”.

Scenarzyści zapewniają, że w serialu każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Nie zabraknie bowiem trzymających w napięciu scen akcji, ale również pełnych humoru epizodów.

Wszystko to pieczołowicie sfilmowane zostało przez jednego z najlepszych polskich operatorów filmowych – Jacka Fabrowicza, w niezwykłych łódzkich plenerach i najbardziej charakterystycznych dla miasta obiektach. Ekipa pracowała m.in. na ul. Piotrkowskiej, w zabytkowych pałacach, dawnych fabrykach, itp. Produkcja serialu otrzymała od Miasta Łodzi i Łódź Film Commission zarówno wsparcie finansowe jak i organizacyjne.

Dzięki serialowi „Komisarz Alex” po wielu latach w polskim filmie znowu pojawi się psi bohater. Producenci zapewniają, że serialowy Alex jest godnym następcą psa Cywila czy Szarika z kultowego serialu „Czterej pancerni i pies”. Grający Alexa owczarek niemiecki do swojej roli przygotowywany był już od lutego ubiegłego roku przez uznaną treserkę Beatę Krzemińską. Członkowie ekipy, którzy w pierwszych dniach pracy spotkali się już z serialowym Alexem nie mają żadnych wątpliwości, że skradnie on serca widzom.

Premierowe odcinki będą pokazywane w TVP1 od marca w każdą sobotę o godz. 20.20. Serial będzie emitowany również w TVP HD w każdą niedzielę o godz. 17.30.

Charakterystyka głównych bohaterów i psa Alexa

Alex

Pies policyjny Alex to prawdziwy bohater. Posiada nieomylny instynkt i fenomenalny węch. Jako wyszkolony pies policyjny jest gwiazdą serialu. Potrafi rozpoznać przestępcę na podstawie pokazanego mu wcześniej zdjęcia, zna różne sztuczki. Alex często będzie wzywany do rozwiązywania kryzysowych sytuacji: pomaga ludziom w szoku, zapobiega samobójstwom. Wraz ze swoim partnerem i kumplem komisarzem Markiem Bromskim chwyta zabójców, odbija zakładników, często wywołując wśród przestępców paniczny strach.

Komisarz BROMSKI (Kuba Wesołowski)

Bromski to uparty gliniarz. Jest prawdziwym kumplem psa Alexa i choć często w zabawny sposób robią sobie na złość, to gdy „wychodzą na akcję” stanowią nierozerwalny i zgrany zespół. Bromski jest świetnym, bardzo inteligentnym policjantem, który doskonale posługuje się logiką, niemniej częściej ufa swojej intuicji, instynktowi niż twardym dowodom. Dlatego też potrafi zaufać psiemu nosowi. Bromski lubi omijać policyjne procedury, nie przestrzega gorliwie regulaminu. Jest zdecydowanym indywidualistą. W życiu osobistym jest świadom swojego uroku. Wie, że robi wrażenie na kobietach, chociaż raczej tego nie wykorzystuje. Lubi flirtować z kobietami, uwodzić je, ale też nie robi tego w sytuacjach zawodowych.

LUCYNA (Magdalena Walach)

Lucyna jest starsza od Bromskiego (ma trzydzieści kilka lat) i jest jego podwładną. To świetna, bardzo inteligentna i doświadczona policjantka (pracuje w policji dłużej od Bromskiego i Puchały). Jest równorzędna partnerką Bromskiego. W przeciwieństwie do niego zawsze kieruje się rozumem, logiką i bezwzględnie przestrzega procedur. Dla niej najważniejsze są dowody, logika zbrodni, motywy, a nie intuicja. Lucyna świetnie posługuje się bronią i sięga po nią równie szybko jak Bromski. Równie dobrze obezwładnia przestępców i sprowadza ich do parteru.

PUCHAŁA (Ireneusz Czop)

Puchała to policjant, który lepiej czuje się za biurkiem, przed komputerem niż w terenie. Lubi dogłębnie analizować, bez końca grzebać w informacjach z przeszłości. Jego żywiołem jest komputer i sieć. To on robi portrety pamięciowe, to on przeszukuje Internet, to on ma w małym palcu, jak kogoś zlokalizować przy pomocy sieci, gps-ów etc. Puchała, chociaż zwykle kryje się za biurkiem z nieodłącznym telefonem komórkowym i kanapką, to jednak gdy chodzi o bezpieczeństwo partnerów w pracy, potrafi zadziwić sprytem i odwagą.

Patolog (Janusz Chabior)

Patolog sądowy, jest konsultantem detektywów. Nasi detektywi zwykle jednak odwiedzają jego laboratorium.

Gustaw Majer (Daniel Olbrychski)

To mistrz, mentor i duchowy opiekun młodego Bromskiego.  Emerytowany mistrz w swoim policyjnym fachu, zawsze służy pomocą ambitnemu komisarzowi, w dyskretny sposób rzucając nowe światło na zgromadzone dowody zbrodni.

Streszczenia odcinków

1. Pozdrowienia z Łodzi

W centrum miasta wybucha bomba. W akcji ginie opiekun Alexa, a życie psu w ostatniej chwili ratuje komisarz Bromski. Zamachowiec zostaje schwytany, ale zaraz potem ktoś morduje go w szpitalu. Ślad prowadzi do właścicieli firmy budowlanej: przebiegłego Lewandowskiego i niepełnosprawnej bogatej wdowy. Czy Bromskiemu z pomocą Alexa uda się schwytać sprawcę zbrodni?

2. Uniknąć śmierci

Na parkingu przy trasie wlotowej do Łodzi, zostają znalezione zwłoki mężczyzny. Przyczyna zgonu jest bardzo nietypowa jak na środek lata: denat zamarzł na śmierć. Wygląda na to, że podróżował w chłodni. Nie ma żadnych dokumentów. Rysy zmarłego sugerują, że jest obcokrajowcem – być może Czeczenem.  Czy to znaczy, że mógł być nielegalnym uchodźcą? To jedno z pytań, na które musi odpowiedzieć komisarz Bromski. Na parkingu pies Alex znajduje ślady po płynie, który wyciekł z tira. Podejmuje trop, ale po kilku kilometrach ślad się urywa.

3. Zabójcze misie

W centrum Łodzi dochodzi do wybuchu w firmowym sklepie znanego producenta pluszowych zabawek. Ładunek został umieszczony w jednym z misiów. Komisarz Marek Bromski rozmawia z Majewską – właścicielką fabryki produkującej misie – oraz jej asystentem. Nie mają pomysłu kto mógł podłożyć ładunek. Śledztwo prowadzi do gangu szantażującego łódzkich sklepikarzy.

4. W potrzasku

Na jadący w centrum Łodzi samochód więzienny brutalnie napada groźny przestępca próbując odbić przewożonego nim więźnia. Akcja bandyty nie udaje się i więzień trafia bezpiecznie do więzienia. Wkrótce jednak w szkole baletowej zostanie wziętych jako zakładniczki kilkanaście młodziutkich uczennic i nauczycielka.  Okazuje się, że grożący bombą szantażysta, żąda uwolnienia z więzienia swojego syna – młodego przestępcy, którego wcześniej bezskutecznie próbował uwolnić z konwoju. Komisarz Bromski i Alex muszą być bardzo ostrożni. Dzięki zręczności psa udaje się bezpiecznie obezwładnić szantażystę i uwolnić zakładniczki.

5. Pod ulicami Łodzi

Robotnicy znajdują w kanałach części ludzkiego ciała. Bromski długo nie może ustalić tożsamości ofiary. Po złożeniu ciała w całość, zamordowany okazuje się znanym z napadów na banki przestępcą.

Miesiąc wcześniej z Lider Banku skradziono dużą sumę pieniędzy. Podejrzanych nigdy nie schwytano. Bromski z Alexem przyglądają się pracownikom banku. Trop prowadzi do Marty – samotnej kasjerki po rozwodzie.

6. Morderstwo doskonałe

Roman Chowaniec, właściciel rodzinnej restauracji umiera na zawał. Jednak sekcja wykazuje, że ktoś pomógł mu zejść z tego świata. Wkrótce także bratowa Romana zostaje zamordowana. Żeby odnaleźć sprawcę zbrodni, Bromski musi rozwikłać pilnie strzeżoną rodzinną tajemnicę. W czym dzielnie pomaga mu Alex.

7. Śmiertelnie dobry plan

Marta Lipska nad ranem odkrywa w swoim mieszkaniu zwłoki Uli Bednarz, która pracowała u niej jako pomoc domowa. Dziewczyna została uduszona. Ula była sama w domu. Marta Lipska spędziła noc u sąsiadów. Oglądali mecz. Jej  mąż wyjechał w interesach do Londynu. Marta Lipska tłumaczy komisarzowi Bromskiemu, że Ula nigdy wcześniej nie nocowała u nich w domu. Dlaczego tym razem została na noc?

8. Pierwsza nagroda

W parkowych krzakach, zostaje znaleziona martwa dwunastoletnia dziewczynka. Wkrótce potem Bromski i jego policyjni koledzy Lucyna i Puchała otrzymują niepokojące wieści: zaginęła inna dziewczynka w tym samym wieku będąca jak pierwsza ofiara uczennicą szkoły muzycznej. Trop prowadzi do nauczyciela – profesora muzyki, który uczył obie dziewczynki gry na fortepianie. Podczas przeszukiwania domu nauczyciela, Alex i Bromski znajdują w piwnicy tunel prowadzący pod ulicą do innej posesji. Tutaj Alex dokonuje makabrycznego odkrycia, znajduje ciało drugiej zaginionej dziewczynki. Ostatecznie to Alex, dzięki niezwykłemu węchowi i słuchowi trafia na ślad prawdziwego zabójcy. Okazuje się nim młody pianista, który starał się sprytnie odwrócić uwagę od siebie, kierując podejrzenie na profesora.

9. Dziedzictwo

Na łódzkim cmentarzu zostaje zamordowany kamieniarz. Jednocześnie Alexandra Rajska odkrywa, że z grobowca jej rodziny skradziono tajemniczy przedmiot. „Tajemną formułą” interesują się przedstawiciele tajnego bractwa i przybyły z Niemiec nieznajomy. Komisarzowi Bromskiemu pomaga w śledztwie stary profesor, do czasu gdy zostaje zamordowany.Teraz życie Alexandry jest zagrożone. Żeby ochronić dziewczynę, Bromski z pomocą Alexa musi odnaleźć tajemną relikwię.

10. Zaginione starsze panie

Barbara Odorowska znika w tajemniczych okolicznościach ze swojego mieszkania. Jej przyjaciółka jest pewna, że spotkało ją nieszczęście. Policja zastaje mieszkanie w nieładzie. Długo nie mogą odnaleźć ciała. Wkrótce znikają kolejne kobiety. Trop prowadzi do delikatesów „U Kopieckiej”. Bromski ma przeczucie, że była właścicielka sklepu wie znacznie więcej niż mówi, ale to Alex dzięki swojemu niezwykłemu instynktowi odnajduje mordercę.

11. Śmierć w parku

W łódzkim parku znaleziono ciało młodej, pięknej kobiety. Policja wkrótce aresztuje bezdomnego, który był widziany na miejscu zbrodni. Bromski nie jest jednak przekonany, czy schwytano odpowiednią osobę. Z nieocenioną pomocą nosa Alexa, po nitce do kłębka trafia na trop znanego w okolicy lekarza, powiązanego ze zmarłą kobietą. Im więcej dowiadują się o zmarłej, tym dziwniejsze wydaje się morderstwo. W mieszaninie domysłów i motywów prawdę pomaga odnaleźć spryt Bromskiego, nos Alexa i jego zabawka.

12. Amok

W podmiejskiej willi grupa młodych ludzi urządza spotkania erotyczne. Piotr, jeden z uczestników spotkań, przypadkowo trafia do szpitala. Dowiaduje się, że jest nosicielem wirusa HIV. Zdesperowany postanawia zemścić się na swoich znajomych. Wkrótce giną dwie osoby. Czas działa na niekorzyść Bromskiego. Policja nie ma żadnego tropu, podczas gdy desperat szykuje kolejną zasadzkę. Czy Bromskiemu i Alexowi uda się przechytrzyć zabójcę i ocalić kolejne osoby z grupy swingersów?

13. Cel: Alex

Właściciel nocnego klubu ginie z ręki płatnego zabójcy. Bromskiemu udaje się schwytać przestępcę. Następnego dnia zleceniodawca porywa Alexa. Bromski dostaje ultimatum: ma wypuścić zabójcę i wycofać oskarżenie. W przeciwnym razie Alex zginie. Czy Bromski zgodzi się na szantaż przestępców? Czy zdoła ocalić życie psa?