Ekoglass Festiwal 2010: poplenerowa wystawa szkła artystycznego

10 lutego (czwartek) o godz. 18.00, w Willi Decjusza odbędzie się wernisaż poplenerowej wystawy Ekoglass Festiwal 2010. Na wystawie zaprezentowane zostaną prace dwunastu artystów z Czech, Polski i Słowacji, które powstały w czasie plenerów w historycznych ośrodkach hutnictwa szkła w Szklarskiej Porębie (PL) oraz Desnej (CZ).

W wernisażu wezmą udział artyści czescy: Jakub Berdych, Jíří Šuhájek, Andrej Nemeth, Oldřich Plíva i polscy: Mariusz Łabiński i Igor Wójcik. Ekspozycji towarzyszy film dokumentalny prezentujący proces powstawania eksponowanych dzieł w czasie obu plenerów.

W lipcu 2010 roku w Szklarskiej Porębie (PL) oraz w Desnej (CZ) – historycznych ośrodkach hutnictwa szkła na pograniczu Karkonoszy i Gór Izerskich, odbył się III Międzynarodowy Plener i Sympozjum Szkła Artystycznego „Ekoglass Festiwal 2010”. W Festiwalu obok artystów, hutmistrzów i technologów z Polski i Republiki Czeskiej, udział wzięli również twórcy ze Słowacji.

Festiwalowi przyświecała idea promocji sztuki szkła, propagowania ekologicznych sposobów jego produkcji, jak również chęć wymiany doświadczeń i zacieśnianie więzów pomiędzy środowiskami artystycznymi z Polski, Czech i Słowacji. Artyści, pracując w „Leśnej Hucie” w Szklarskiej Porębie w Polsce, jak również w Hucie Szkła „Martin Štefánek” w Desnej w Czechach, skupili się przede wszystkim na technikach hutniczych. Do wyrobu szklanych obiektów użyto szkła odpadowego, tzw. stłuczki szklanej. Powstałe dzieła sztuki są dowodem na to, że jest to dobry i szlachetny materiał, możliwy do użycia zarówno w cyklu przemysłowym, jak i artystycznym, którego zastosowanie daje efekty identyczne jak w tradycyjnym sposobie produkcji.

Artyści: dr Mariusz Łabiński, Igor Wójcik, Beata Damian-Speruda, dr Marta Sienkiewicz, Rafał Kaufhold (PL), Jakub Berdych, Jíří Šuhájek, Andrej Nemeth, Oldřich Plíva (CZ), Martina Paljesková Pišková, Peter Ďuriš (SK). Gość Festiwalu: Marzena Krzemińska, PL. Kurator wystawy: dr Mariusz Łabiński.

Willa Decjusza, ul. 28 lipca 17 A, Kraków
Wernisaż: 10 lutego (czwartek), godz. 18.00,
Wystawa czynna: od 11 lutego do 1 marca, w godzinach 10.00 – 18.00

wstęp wolny

Szczegóły: www.villa.org.pl