Jak być eko we własnym domu?

Każdemu leży na sercu dobro naszej planety, ale nie musi to oznaczać rezygnacji z osiągnięć cywilizacyjnych i przeprowadzki do lasu. Jest kilka prostych zasad, które pomogą chronić środowisko, a które każdy może wprowadzić w swoim domu. Na pierwszy rzut oka wydają się one trudne do wprowadzenia w codzienne życie i dość uciążliwe w stosowaniu, ale tak naprawdę wymagają tylko konsekwencji i szybko stają się przyzwyczajeniem.

Wybór właściwego sprzętu

Jeżeli mamy w planach wymianę kuchennego wyposażenia, pamiętajmy, jak istotna jest klasa energetyczna sprzętu AGD. Producenci zdają sobie sprawę, jak duży wpływ mają na stan środowiska naturalnego oraz że dla ich klientów jest kwestia oszczędności. Stosują więc nowoczesne technologie, zapewniając niskie zużycie energii i wody, co bynajmniej nie oznacza mniejszej funkcjonalności. Nowoczesne pralki automatycznesame dobierają ilość potrzebnej wody i detergentów do wielkości prania, wyposażone są też w wiele praktycznych programów dostosowanych do indywidualnych potrzeb użytkowników. Warto korzystać z trybu typu „ekspress” – większość rzeczy wymaga tylko odświeżenia, po co więc mają kręcić się w bębnie trzy godziny – bez obaw, ubrania nie będą gorzej uprane, a nasz czas i domowy budżet na pewno dobrze na tym wyjdą. Wybierając pralkę, dostosujmy jej wielkość do naszych realnych potrzeb – jeśli nie mamy dużej rodziny, wystarczy nam taka o pojemności 5 kilogramów.

Zamień złe nawyki w dobre

Przynajmniej równie ważne, jak posiadanie oszczędnego sprzętu AGD, jest posiadanie kilku ekologicznych zwyczajów. Większość z tych zasad nie wymaga dużego wysiłku i brzmi prosto, na przykład: gaśmy światło w pomieszczeniach, w których nie przebywamy, wyłączajmy nieużywane urządzenia, stosujmy energooszczędne żarówki, wstawiajmy pranie dopiero, gdy jego ilość będzie odpowiadała maksymalnej pojemności pralki i nie pierzmy w wysokiej temperaturze, regularnie rozmrażajmy lodówkę, zakręcajmy wodę podczas mycia zębów, bierzmy prysznic zamiast moczyć się w wannie. Warto zainwestować w wodomierz – będzie motywacją, by nie puszczać wody bez potrzeby. Są też oczywiście czynności, które wymagają większego zaangażowania, jak chociażby segregacja śmieci, niemniej warto wprowadzić je w życie – szybko przestaną być uciążliwe. Poza tym w trosce o przyszłość naszej planety (a więc i nas samych) nie powinniśmy żałować energii i trudu.

Wszystkie te działania z osobna mogą wydawać się mało znaczące, ale stosowane razem, skrupulatnie i konsekwentnie będą naszym osobistym wkładem w ochronę środowiska (o ochronie własnego portfela nie wspominając).