Zakładanie i pielęgnacja trawnika przed domem

trawnik latemO pięknym, zielonym i gładkim trawniku marzy wielu z nas. Mało osób wie, że zakładanie go wymaga sporo specjalistycznej wiedzy, a utrzymanie w najlepszej formie wymaga mnóstwo pracy. Trawnik, jako wizytówka ogrodu, potrzebuje przede wszystkim dbałego zorganizowania, a potem przeprowadzania wielu stałych kuracji pielęgnacyjnych.
Trawniki wokół domu spełniają zazwyczaj dwie podstawowe role: ozdobną i rekreacyjnąZieleń ozdobna zwyczajowo zaplanowana jest na froncie domu, o tyle miejsce na rekreację projektujemy w tylnej, osłoniętej od ulicy części ogrodu.
Niewiele osób wie, że trawy zajmują jakieś 70% terenu zieleni i mają zasadniczą funkcję w biosystemie , jak również w naszej egzystencji.
Jakie są aspekty należycie utrzymanego trawnika?
Identyczność – oznacza występowanie na określonej powierzchni pożądanych roślin, a więc w odniesieniu do trawnika: tylko traw.
Gładkość – definiuje modelowo wyrównaną przestrzeń trawnika, na co istotny wpływ ma poprawnie ukształtowany teren pod nasz trawnik. Równość wynika w równym stopniu od cyklicznego i częstego ścinania oraz odpowiedniego ukształtowania zielonego terenu stosując kratki oraz obrzeża trawnikowe. Kratki zaleca się stosować w miejscach większego natężenia ruchu oraz na podjazdach czy skarpach. Natomiast obrzeże będzie stanowiło idealne oddzielenie przestrzeni zielonej od innych przestrzeni naszego ogrodu jak ścieżki, ogrodzenia, miejsca na tuje i krzewy.
Żywa, ciemnozielona kolorystyka – powinna mieć miejsce przez cały okres wegetacji. Osiągnięcie tych walorów nie jest zbyt złożone i opiera się w głównej mierze na regularnym i stosownym nawożeniu. Barwa trawnika da się kształtować, stosując nawożenie potasem.
W budowaniu trawników najszersze zastosowanie posiadają komponowane mieszaniny traw. Różni je skład rodzajowy lub procentowy traw, co determinuje ich zastosowanie. Najpowszechniej stosowane to: odmiany na trawniki rekreacyjne, uniwersalne, regeneracyjne, specjalne itp.

 

Przy trawnikach obowiązuje jedna zasada. Im częściej będziemy kosić ten nasz teren zieleni tym lepiej. Dzięki temu uzyskamy gęsty, równy, zielony ‚dywan’, który będzie idealnym miejscem do zabaw z dziećmi i wypoczynku.