Współczesne rolnictwo – jak się zmieniło?

Polska wieś nie wygląda już tak, jak wyglądała 50 lat temu. Dzisiaj większość jej mieszkańców nie posiada żadnych zwierząt gospodarskich ani nie uprawia roli. Przydomowe poletka zostały zmienione na ogrody pełne krzewów i kwiatów. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że to dzięki pracy rolników codziennie jemy warzywa, owoce i świeże mięso. Gdyby nie ich ciężka praca od świtu do zmierzchu, wiele wspaniałych potraw nigdy nie zagościłoby na naszych stołach.

Dotacje na rolnictwo

Współczesny gospodarz

Dzisiejszy rolnik nie przypomina niczym gospodarza z czasów naszych dziadków i pradziadków. Kiedyś każdy mieszkaniec wsi miał krowę, świnię, kury i kaczki, a na polu siał zboże, sadził ziemniaki, marchew czy kapustę. Wszyscy hodowali zwierzęta i uprawiali pola, by zapewnić jedzenie dla swoich rodzin. Sprzedawano jedynie niewielką część plonów. Nie posiadano także maszyn rolniczych – szczęściarze mieli konie, które pomagały w najcięższych pracach polowych, np. oraniu. Większość prac wykonywano za pomocą prostych narzędzi, np. kosy i cepa. Dzisiaj rolnicy posiadają najczęściej wyspecjalizowane gospodarstwa. Mogą np. zajmować się na szeroką skalę uprawą kukurydzy lub posiadać pokaźne stado owiec. Zdarza się oczywiście, że mają także inne hodowle lub uprawy, jednak one najczęściej mają pokryć tylko potrzeby rodziny – nie są przeznaczone na sprzedaż. Dzięki określeniu profilu działalności rolniczej, gospodarze mogą zwiększyć swoje dochody i poprawić warunki sanitarne dla zwierząt lub podnieść jakość upraw.

Pomoc dla rolników

Praca na roli jest ciężka, pomimo że istnieje już wiele sposobów jej ułatwienia. Należy jednak pamiętać, że nawet najdroższy traktor nie sprawi, że gospodarz będzie mógł spać do późna i wcześnie chodzić spać. Trzeba więc kochać i szanować ziemię. Rolnicy mogą jednak liczyć na wsparcie finansowe od Unii Europejskiej. Dotacje unijne dla firm i rolników od lat zmieniają polską wieś. Hodowcy mogą np. otrzymać pieniądze na rozbudowę obory lub zakup dojarek dla krów, a lokalne firmy przetwórstwa mięsnego mogą ubiegać się o wsparcie finansowe, by rozbudować zakład i zatrudnić nowych pracowników. Bez tej pomocy wiele gospodarstw nie działałoby już dalej, gdyż nie dałoby rady spełniać określonych wymogów.