Botoks – zbawienie czy przekleństwo?

Botoks to popularna nazwa toksyny botulinowej, czyli trującego jadu kiełbasianego. Jad kiełbasiany jest jedną z najsilniejszych neurotoksyn, czyli toksyn wpływających na układ nerwowy. W latach 70. XX wieku raz pierwszy odkryto terapeutyczne właściwości botuliny.

Botoks nie jest stosowany wyłącznie w medycynie estetycznej, wykorzystywany jest także przy schorzeniach wymagających porażenia pewnej grupy mięśni np. achalazji przełyku. Niewątpliwie dużo częściej wykorzystywany jest w celach poprawy urody.

Botoks wykorzystywany jest do wygładzenia zmarszczek, ponieważ paraliżuje mięsień, do którego został wstrzyknięty. Polega to na przerwaniu przewodnictwa nerwowego między mięśniem a nerwem, który kieruje jego działaniem. Mięsień jest rozluźniony i nie kurczy się, dlatego zmarszczki pokrywające go na skórze stają się niewidoczne. Paraliż ten utrzymuje się maksymalnie 6 miesięcy. Ocenę efektu zastrzyku z botoksu ocenia się po około dwóch tygodniach.

Innym defektem leczonym przez botoks jest nadmierna potliwość, ponieważ toksyna botulinowa hamuje wydzielanie potu w gruczołach. Najpopularniejsze zabiegi to ostrzykiwanie dłoni, pach i stóp, co na kilka miesięcy blokuje wydzielanie potu.

Zastrzyki z botoksu wykonywane w zaufanym gabinecie medycyny estetycznej są zabiegiem całkowicie bezpiecznym. Doświadczony lekarz medycyny estetycznej  przed ostrzykiwaniem dokładnie ogląda twarz pacjenta i przeprowadza z nim wnikliwy wywiad, by dobrać dawkę botoksu odpowiednią do jego indywidualnych potrzeb.

Traktowanie botoksu jak zwykłego zabiegu kosmetycznego jest błędem. Osoba bez odpowiednich kwalifikacji może wyrządzić krzywdę pacjentowi, poprzez np. uzyskanie karykaturalnego efektu maski na twarzy. Poza tym ostrzykiwania z botoksu są ingerencją w nasze zdrowie, dlatego warto dokładnie sprawdzić, czy lekarz, z którego usług chcemy skorzystać jest specjalistą godnym zaufania.

Należy pamiętać, że bezpośrednio po wstrzyknięciu pozostają ślady po nakłuciach. Po zabiegu nie wolno kłaść się, pić alkoholu i podróżować samolotem. Lepiej w dniu zabiegu unikać: solarium, kąpieli słonecznych, sauny, ćwiczeń sportowych, masażu.