Czym jest medycyna estetyczna?

Medycyna estetyczna jest dziedziną, która skupia się na poprawianiu wyglądu pacjentów. Zazwyczaj zabiegi medycyny estetycznej kojarzone są z fanaberią, jednak nie zapominajmy o tym, że specjalność ta pomaga pacjentom dotkniętym schorzeniami dermatologicznymi.

Głównym celem medycyny estetycznej jest poprawa urody i korekta defektów estetycznych, w tym usuwanie widocznych skutków starzenia się oraz leczenie chorób skóry. Dobry lekarz medycyny estetycznej nie spełnia zachcianek swoich pacjentów, którzy często gabinet lekarski mylą z kosmetycznym, tylko stawia diagnozę, jaki zabieg będzie najlepszy dla danego pacjenta.

Najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej to: zastrzyki z botoksu, zastrzyki z kwasu hialuronowego, depilacja laserowa, mikrodermabrazja i zabiegi przy użyciu IPL.

Popularność medycyny estetycznej związana jest z ambulatoryjnym przebiegiem leczenia, które nie wymaga pobytu w szpitalu. Medycyna estetyczna pozwala lekarzowi na dobór odpowiedniej metody leczenia przy wykorzystaniu iniekcji, lasera czy peelingów chemicznych.

Lekarzem medycyny estetycznej może zostać każdy lekarz dokształcający się w tym kierunku (np. lekarz dermatolog, stomatolog, czy okulista). Właśnie dlatego bardzo ważny jest rozsądny wybór specjalisty. W tym wypadku warto polegać na opiniach pacjentów, którzy z usług lekarza tej gałęzi medycyny już korzystali. Pamiętaj, że medycyna estetyczna to nie kosmetyka czy fryzjerstwo.

Wielu lekarzy chwali się swoim dorobkiem i licznymi certyfikatami, jednak warto potwierdzać ich autentyczność. Kilka kursów nie świadczy o odpowiednim przygotowaniu. Idąc do lekarza poświęcamy mu nie tylko urodę, ale i zdrowie, a to jak wiemy jest najważniejsze. Dlatego lepiej w tym wypadku iść do renomowanego gabinetu i zapłacić więcej za własne bezpieczeństwo.