Na czym polega fenomen stylu vintage?

Najbardziej podstawowa definicja stylu vintage wcale nie brzmi szczególnie zachęcająco, która kobieta chciałaby bowiem zrezygnować z ubrań będących najnowszym krzykiem mody na rzecz kreacji, które wyszły z niej trzydzieści lat temu? Styl vintage cieszy się jednak niesłabnącym powodzeniem na zachodzie Europy, a wśród jego entuzjastek nie brakuje również Polek. Warto zatem zadać sobie pytanie o to, na czym polega jego fenomen i czy podstawowa definicja nie ma przypadkiem drugiego dna.

Już na wstępie warto zauważyć, że sklep vintage nie jest wcale miejscem, w którym można kupić przypadkowe ubrania. Niektórym osobom wydaje się, że założenie na siebie starej bluzki i nie mniej archiwalnych spodni daje im prawo do określania samych siebie jako prekursorek stylu vintage, przekonanie takie jest jednak wyjątkowo niewłaściwe. Owszem, styl ten zakłada odwołanie do ubrań, które były w modzie kilka dziesięcioleci temu i dopuszcza łączenie strojów pochodzących z różnych epok, jego zwolenniczki zwracają jednak uwagę na to, że wszystkie tego rodzaju połączenia muszą być przeprowadzane w sposób wyjątkowo odpowiedzialny. Wybierając ciuchy w stylu retro nie można pozwolić sobie na przypadkowość, mówimy zatem o stylu idealnym dla tych kobiet, które nie tylko lubią eksperymenty, ale również chcą, aby eksperymenty te budziły uznanie.

Inną zaletą stylu vintage sprawiającą, że pobudza on kobiecą wyobraźnię, jest jego niepowtarzalność. Kupując ubrania w sklepach sieciowych możemy wyglądać bardzo atrakcyjnie, musimy jednak liczyć się z tym, że niewiele będzie nas różniło od innych kobiet wybierających te same punkty sprzedaży. W rezultacie, nawet najbardziej atrakcyjna kobieta może wpaść w pułapkę przeciętności, z której niełatwo będzie się jej uwolnić, a przecież nie mówimy o zjawisku pożądanym. Tymczasem styl vintage gwarantuje oryginalność, odzwierciedla bowiem dobry gust właścicielki oryginalnych ubrań, a nie bogactwo oferty sklepu sieciowego.

Warto zwrócić uwagę i na to, że vintage stanowi hołd składany kobiecemu pięknu. Nie jest to styl wulgarny, ubrania w stylu vintage są jednak na tyle niebanalne, że są w stanie podkreślić największe kobiece atuty.